یادداشت روزانه دو‌شنبه 9 تیرماه 1399، در روز جاری شاخص کل با 10هزار و 1 واحد کاهش به مقدار 1.481.926 واحد و مجموع ارزش معاملات خرد (بورس و فرابورس) به 20 هزار و 46 میلیارد تومان رسید. شاخص کل هم‌وزن با 5 هزار و 419 واحد کاهش به مقدار 434.748 واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شستا»، «شپنا » و « فولاد » داشتند.

تغییر مالکیت بورس تهران : 91.2 میلیارد تومان حقیقی به حقوقی (خروج پول)

تغییر مالکیت فرابورس : 63.3 میلیارد تومان حقوقی به حقیقی (ورود پول)

 خالص تغییر مالکیت (فرابورس+بورس) : 27 میلیارد تومان حقیقی به حقوقی (خروج پول)

بازار امروز در ابتدای معاملات و در میانه ها شاهد تشکیل صف های فروش سنگین بود اما هر چه به پایان بازار نزدیک شدیم، صف های فروش جمع شد تا از شدت افت شاخص به کمک برخی نمادها همچون «شستا»، «شپنا» و «پارسان» کاسته شود. «شستا» امروز را با سقف دامنه قیمتی دنبال کرد تا هر برگه سهم به قیمت معامله 2589 تومان هم برسد. با این اوصاف امروز حقوقی ها سعی کردند بیشتر در موقعیت های خرید اقدام به ثبت سفارش برای «شستا» کنند تا صف خرید 81 میلیونی ایجاد شود. «پارسان»  برخلاف نوسانات هم گروهی هایش امروز را با دامنه سقف قیمتی دنبال کرد. حقوقی ها در این نماد بیشتر سعی کردند در مقام فروشنده باقی بمانند. «شپنا» که به دلیل تغییرات 20 درصدی قیمت به مدت 60 متوقف شده بود، پس از بازگشایی به همراه دیگر هم گروهی اش «شبندر» با سقف دامنه قیمتی امروز سبز رنگ بود.

در بانکی ها، «وبملت» امروز را متعادل دنبال کرد اما دارندگان «وبملت» شاهد کاهش قیمت 3 درصدی برگه های سهمشان بودند. گزارش های اخیر بانک صادرات ایران که براساس گزارش مدیراین این بانک، وضع درآمدی و سود در «وبصادر» را مثبت و مطلوب کرده، باعث شده برای «وبصادر» همچنان صف خرید باشد. حقیقی ها گرچه این روزها بر مبنای الگوی رفتاری جریان پول حاکم در بازار بیشتر سفارشات خرید و فروش را تغییر میدهند اما در خرید «وبصادر»‌ با قیمت معامله 288 تومان همچنان اصرار دارند.

فلزات اساسی و کانه های فلزی امروز همچون «فولاد»‌ و «فملی» رمق چندانی نداشتند و بازار آرام سپری شد تا زمزمه اصلاح قیمتی در نمادهای این گروه به گوش رسد. البته امروز برخلاف همه گروه ها، خودوریی ها بسیار خواهان داشتند. دو نماد «خساپا» ‌و «خودرو» هر دو با صف خرید نزدیک یک میلیارد سهمی روبه رو شدند. «خبهمن» ‌نیز امروز پس از بازگشایی با 12 درصد قیمت بازگشایی شد؛ «خبهمن» اقدام به فروش تعداد 44 میلیون برگه سهم بهمن لیزینگ در فرابورس به ارزش 57.3 میلیارد تومان کرد که از این محل 52.7 میلیارد تومان سود کرد. اقبال برای قطعه ساز البته به مانند خودرویی ها نبود.