یادداشت روزانه  یک ‌شنبه ۸تیر۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۲۵,۶۷۷واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۴۹۱,۹۵۵واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۷۴,۶۴۰میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱,۴۴۳واحد منفی بود و به مقدار ۴۴۰,۱۷۱واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «وپارس» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۱۹هزار و ۰۵۰تومان و یورو ۲۱هزار ۱۰۰تومان و هر گرم طلای ۲۰عیار ۸۵۵هزار تومان معامله شد.

در اخبار امروز داشتیم که:

سازمان بورس کاهش ۲۰درصدی کارمزد معاملات را به مدیران عامل بورس ، فرابورس ، سپرده گذاری مرکزی، مدیریت فناوری و رایان بورس اعلام کرد که از اول مرداد اجرایی خواهد شد. محسن خدابخش ابلاغیه سازمان بورس مبنی بر کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات را به مدیران عامل بورس ، فرابورس ، سپرده گذاری مرکزی، مدیریت فناوری و رایان بورس اعلام کرد که از اول مرداد اجرایی خواهد شد.

نایب‌ رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به کاهش سهمیه ارزی وزارت بهداشت در حوزه دریافت ارز دولتی برای دارو، گفت: بر همین اساس طبق رایزنی‌هایی که سازمان غذا و دارو انجام داد که با سندیکا هم این رایزنی‌ها انجام شد، به این جمع‌بندی رسیدند که ارز مواد جانبی و بسته‌بندی، داروهای OTC و مکمل‌ها و برخی از داروهای تحت لیسانس که مشابه تولید داخلی آن‌ها وجود دارد، به سمت ارز نیمایی رود.

دبیر انجمن سیمان از ارایه پیشنهاد شرکت ها به وزارت صنعت برای افزایش ۴۰ درصدی قیمت خبر داد و گفت: قیمت جدید در روزهای آینده تعیین خواهد شد. عبدالرضا شیخان درباره افزایش قیمت سیمان به فارس گفت: در پی رشد چشمگیر هزینه های تولید، پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی قیمت سیمان از سوی شرکت ها به وزارت صنعت ارائه شده اما هنوز به توافق نهایی نرسیده است. از سوی دیگر رییس هیات مدیره انجمن صنعت سیمان گفت: فاصله قیمت پیشنهادی شرکت های سیمانی با دولت زیاد بوده و مذاکرات بین دو طرف ادامه دارد. رضا جمارانیان در نشستی خبری درخصوص وضعیت صنعت سیمان گفت: فاصله قیمت پیشنهادی تولید کنندگان با دولت زیاد است بنابراین مذاکرات بین دو طرف ادامه دارد.

قیمت جدید تایر چهار خودرو سواری ساخت داخل و پرفروش و لاستیک کامیونی و اتوبوسی توسط ستاد تنظیم بازار اعلام شد. ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: در پی مصوبه اخیر ستاد برای افزایش ۳۰ درصدی قیمت تایر، قیمت مصوب هر حلقه لاستیک پراید ۲۲۵ هزار و ۸۳۶  تومان، لاستیک پژو ۲۹۷ هزار و ۹۴۷ هزار تومان و لاستیک سمند و ال ۹۰ هم بیش از ۳۲۱ هزار تومان تعیین شده است. همچنین قیمت هرحلقه لاستیک کامیونی داخلی ۱۲*۲۴ معادل بیش از دو میلیون و ۴۴۶ هزار تومان ، لاستیک اتوبوسی باری داخلی دو میلیون و ۴۰۵ هزار و  و لاستیک اتوبوسی باری وارداتی یک میلیون و ۸۰۷ هزار تومان تعیین شده است.

معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت با بیان این که هدف گذاری وزارت صمت برای سال ۱۴۰۴ ایجاد ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن شمش فولاد است گفت: اگر این محقق شود ذخیره کنونی سنگ آهن ۱۲ تا ۱۳ سال این صنعت را تأمین می کند. داریوش اسماعیلی با بیان اینکه رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را داریم و در سال ۱۴۰۴ به رتبه هشتم خواهیم رسید، افزود: ۱۲ سال پیش بیش از ۲۰ میلیون تن سنگ آهن خام صادر می کردیم اما با قوانین خوب مجلس و تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از خام فروشی از وارد کننده فولاد تبدیل به تولید کننده این محصول شده ایم و در سال ۹۸ ، ۲۷ و دو دهم میلیون تن شمش فولاد تولید کردیم.

بررسی آمار وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که ارزش معاملات بازار مسکن تهران طی خرداد امسال بالغ بر ۱۷ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بوده است. بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی طی خردادماه امسال ۹۵۶۲ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران ثبت شده که نسبت به ماه پیش از آن (اردیبهشت ۹۹) بالغ بر ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. گرچه تعداد معاملات مسکن تهران روند کاهشی داشته، اما ارزش ریالی معاملات در ماه گذشته حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با کمتر از یک درصد منفی در قیمت پایانی ۱۳,۸۸۰ریال پایان یافت. «وبملت» با ۴٫۱۶درصد افزایش در قیمت ۲۵,۷۷۰ریال پایان یافت. «وتجارت» نیز امروز با ۱٫۳۸درصد منفی در قیمت پایانی ۲,۸۵۰ریال کاهشی بود. «وخاور» با ۱٫۶درصد کاهش در قیمت ۱۶,۶۷۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۶۷واحد افزایش به ۸,۵۱۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۱,۲۱۱واحد افزایش به مقدار ۸۱,۳۹۱ رسید. در این گروه سهم «شیراز» امروز با ۵درصد افزایش در قیمت ۴۷,۹۶۰ریال پایان یافت. «شاراک» نیز ۴٫۳۲درصد منفی معامله شد و به قیمت ۳۵,۶۵۰ریال رسید. «شخارک» با ۵درصد افزایش به قیمت ۵۴,۴۶۰ریال رسید. «شیران» ۴٫۷۶درصد منفی شد و با قیمت ۳۵,۰۰۰ریال به پایان رسید. «جم» امروز ۳٫۱۴درصد منفی شد و با قیمت ۴۷,۴۴۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۲۲,۱۳۰واحدی به مقدار ۱,۰۱۸,۲۵۷واحد رسید. «ذوب» امروز ۱٫۹درصد کاهش داشت و با قیمت ۸,۷۱۵ریال پایان یافت. «فخوز» در قیمت ۳۶,۲۲۰ریال ۳٫۷۷درصد منفی بود. «فملی» ۳٫۳درصد مثبت بود و در قیمت ۲۸,۲۳۰ریال به پایان رسید. «فولاد» ۳٫۵۷درصد افزایشی بود و در قیمت ۱۵,۳۹۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱۱,۶۹۲واحد افزایش داشت و به مقدار ۳۴۳,۹۳۰ رسید. امروز «خساپا» در قیمت ۲,۷۹۰ریال ۴٫۹درصد مثبت شد. «خودرو» نیز در قیمت ۳,۸۶۰ریال  ۴٫۶۱درصد مثبت شد. «خگستر» در قیمت ۶,۴۲۰ریال ۲٫۷۲درصد مثبت شد. «خپارس» نیز ۴٫۴۱درصد مثبت در قیمت ۱۱,۱۳۰ریال به پایان رسید. «ختور» ۴٫۷۲درصد مثبت بود و به قیمت ۱۲۰,۸۲۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۲۰۵,۵۹۱واحد افزایش به ۵,۱۴۸,۰۴۲واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» ۵درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۴۰,۰۵۰ریال صعود کرد. همچنین سهم «شپنا» با ۵درصد افزایش در قیمت ۲۴,۱۳۰ریال پایان یافت. شرکت «شبندر» نیز ۵درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۳۲,۸۸۰ریال افزایش یافت.