یادداشت روزانه ‌شنبه ۷تیر۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۴۶,۸۲۲واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۴۶۶,۲۷۶واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۴۴,۲۷۵میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۹,۶۰۴واحد مثبت بود و به مقدار ۴۴۱,۶۱۰واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۱۸هزار و ۸۵۰تومان و یورو ۲۰هزار ۹۵۰تومان و هر گرم طلای ۲۰عیار ۸۳۲هزار تومان معامله شد.

در اخبار امروز داشتیم که:

هلدینگ سیمان تأمین سهامدار ۱۷ شرکت سیمانی و ۱۲ شرکت غیر سیمانی با سرمایه ۱.۱ هزار میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس درج شد تا در صف عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام بایستد. با موافقت هیات ‌پذیرش، سهام شرکت سرمایه­ گذاری سیمان تأمین از ۴ تیر در پلاک ۵۴۱ با نماد «سیتا» و در ﺑﺨﺶ «سیمان، آهک و گچ» در بازار دوم معاملات بورس درج شد تا در صف عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام (۱۲ درصد برای عرضه به عموم و ۳ درصد به صندوق های سرمایه گذاری) بایستد. همچنین سهامدار عمده تعهد کرده ۵ درصد دیگر ظرف مدت دو ماه بعد از تاریخ عرضه به عموم واگذار کند.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود وضعیت اقتصادی کشورها تحت تاثیر کرونا و تصویری که از آینده آنها در سال ۲۰۲۱ وجود دارد را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش که اتاق بازرگانی ایران آن را منتشر کرده اقتصاد بسیاری از کشورها در سال جاری میلادی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا رشد منفی خواهد داشت و به نظر می‌رسد در سال آینده دولت‌ها بتوانند بخشی از خسارت‌های کرونا را جبران کنند.

تولید خودرو در دو خودروساز بزرگ کشور از ابتدای سال تا ۴ تیرماه، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از ۱۲ درصد رشد و تحویل خودرو تا این تاریخ از ۴۸ درصد رشد برخوردار بوده است. جلسه کمیته خودرو روز جمعه ۶ تیرماه با محوریت بررسی توان داخلی‌سازی قطعات صنعت خودرو، با حضور حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونین و مدیران وزارتخانه، نمایندگان دستگاههای نظارتی و خودروسازان برگزار شد. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه راه نجات و توسعه صنعت کشور از جمله صنعت خودرو را در گرو توجه به ساخت داخل قطعات و تجهیزات در صنعت دانست و خودروسازان را مکلف کرد تا روند داخلی‌سازی و کاهش ارزبری قطعات خودرو را به دقت رصد کرده و در راستای سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تعمیق ساخت داخل گام بردارند.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۴٫۹۴درصد مثبت در قیمت پایانی ۱۴,۰۱۰ریال پایان یافت. «وبملت» با ۲٫۵۳درصد افزایش در قیمت ۲۴,۷۴۰ریال پایان یافت. «وتجارت» نیز امروز با ۴٫۷۱درصد مثبت در قیمت پایانی ۲,۸۹۰ریال افزایشی بود. «وخاور» با ۲٫۹۲درصد افزایش در قیمت ۱۶,۹۴۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۶۲واحد افزایش به ۸,۲۴۹واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۲,۶۰۸واحد افزایش به مقدار ۸۰,۱۸۰ رسید. در این گروه سهم «شیراز» امروز با ۳٫۵۴درصد افزایش در قیمت ۴۵,۶۸۰ریال پایان یافت. «شاراک» نیز ۴٫۱۴درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۳۷,۲۶۰ریال رسید. «شخارک» با ۱٫۱۹درصد افزایش به قیمت ۵۱,۸۷۰ریال رسید. «شیران» ۱٫۳درصد مثبت شد و با قیمت ۳۶,۷۵۰ریال به پایان رسید. «جم» امروز ۴٫۶۴درصد مثبت شد و با قیمت ۴۸,۹۸۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۴۳,۰۷۷واحدی به مقدار ۹۹۶,۱۳۱واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۷۳درصد افزایش داشت و با قیمت ۸,۸۸۴ریال پایان یافت. «فخوز» در قیمت ۳۷,۶۴۰ریال ۴٫۸۲درصد مثبت بود. «فملی» ۵درصد مثبت بود و در قیمت ۲۷,۳۳۰ریال به پایان رسید. «فولاد» ۴٫۹۴درصد افزایشی بود و در قیمت ۱۴,۸۶۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱۴,۲۲۲واحد افزایش داشت و به مقدار ۳۳۲,۲۲۴ رسید. امروز «خساپا» در قیمت ۲,۶۶۰ریال ۴٫۷۲درصد مثبت شد. «خودرو» نیز در قیمت ۳,۶۹۰ریال  ۴٫۸۳درصد مثبت شد. «خبهمن» در قیمت ۱۴,۹۴۰ریال ۵درصد مثبت شد. «خپارس» نیز ۴٫۹۲درصد مثبت در قیمت ۱۰,۶۶۰ریال به پایان رسید. «ختور» ۵درصد مثبت بود و به قیمت ۱۱۵,۳۷۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۲۱۹,۵۵۱واحد افزایش به ۴,۹۴۲,۴۰۹واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» ۵درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۳۸,۱۵۰ریال صعود کرد. همچنین سهم «شپنا» با ۵درصد افزایش در قیمت ۲۲,۹۹۰ریال پایان یافت. شرکت «شتران» نیز ۵درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۲۱,۰۸۰ریال افزایش یافت.