یادداشت روزانه سه شنبه 3تیر ۱۳۹۹، شاخص کل بورس در روز جاری؛ با افزایش 49.463 واحدی به مقدار 1.391.041 واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم 142.567میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 11.124 واحد مثبت بود و به مقدار 430.443 واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نماد «فولاد» و «فارس» و «فملی»، همچنین بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس را نمادهای «میدکو»، «ذوب» و «زاگرس» داشتند.

شاخص بورس امروز با افزایش 49 هزار واحدی و رسیدن به مرز کانال جدید 1.4 میلیون واحدی دوباره همه را متعجب کرد. اگر چه تحرکات در بازار ارز و نزدیک شدن قیمت دلار به مرز 20 هزار تومان عامل اصلی این موتور دنباله دار رشد نام برده میشود اما بازار از همین ناحیه میتوانند نگران کننده تلقی شود چرا که احتمال دارد با فروکش التهاب ها بازار هم با واکنش متفاوت تری مواجه شود.

هیجانات در بازار امروز را تقریبا یکدست خریدار کرده است. اگر چه برای فردا به دلیل معامله صندوق دارایکم و عرضه اولیه درنظرگرفته شده، باید شرایط دیگری را متصور شد اما در صورت تداوم التهابات بازار ارز باید همچنان شاهد روندهای عجیب در بازار سهام هم باشیم. صرافی ملی امروز قیمت دلار را 19295 تومان اعلام کرده که دلیل این افزایش را باید تاثیرپذیری از نرخ بازار آزاد دانست. قیمت دلار نیمایی روز قبل با 16137.3 تومان خریداری شد.

دلیل نوسان نرخ ارز در بازارها را اگر چه با تایید این فرض میتوان ناشی از رشد تقاضا از سوی تقاضای سنتی بازار و معامله گران حرفه ای در بازار ارز دانست، اما با توجه به تداوم هیجانات در بازار سهام نمیتوان به قاطعیت از ورود پول های جدید به این بازار خبر داد.  در بازار مسکن اما برخی گزارش های میدانی در برخی مناطق پایتخت حکایت از ورود برخی پول های بورسی به این بازار است.

تحلیل همه این بردارها نشان میدهد جریان پول در بازار سهام در این بازار باقی می ماند و همچنان تعیین کننده است. با التهاب ارزی هم که به نظر میرسد در روزهای آینده با اصلاح همراه شود، بازار همچنان هیجانی خواهد بود. البته بازارساز تاکید دارد قصد پول پاشی ندارد و وقت خود را صرف امور تجارت (تامین نیاز ارز وارداتی و رونق صادارت) می کند، به همین دلیل از این ناحیه (عدم تزریق ارز) ممکن است التهابات اندکی مدت دار شود.

با این وصف، با وضعیت شرایط تحریمی و بازنگردانده شدن ارزهای صادراتی که براساس گزارش بانک مرکزی به حدود 28 میلیارد دلار میرسد و شرایط محدودیت در واردات و صادرات با شرایط پاندومی کووید 19، ممکن است شاهد موج های بعدی التهابی در بازار ارز باشیم.

نکته جالب توجه امروز، دومینوی توقف نمادها بود. برخی نمادها به دلیل نوسان 20 درصدی به مدت یک ساعت در حالت توقف قرار گرفته و بعد از آن به جریان معاملات بازگشتند. برخی نمادهایی که به این دلیل متوقف شده بودند همانند فولاد مبارکه، تا آخر بازار در حالت ممنوع متوقف قرار داشتند و سهمی از آن‌ها معامله نشد.

دسته دیگری از نمادها نیز به دلیل نوسان 50 درصدی متوقف شدند تا فعالان بازار سرمایه فرصت داشته باشند سوالات خود را از این شرکت‌ها بپرسند. در نتیجه در میان شرکت‌هایی که امروز بیشترین حجم و ارزش معاملات را رقم زدند نام های جدیدی همانند «کاما»، «کفپارس»، «غگل» و »وخارزم» دیده می‌شد.

در گروه خودرو و در غیاب «خساپا»، ایران خودرو همچنان صف خرید چند میلیاردی داشت و کسانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این گروه داشتند، بیشتر به سمت «خگستر» متمایل بودند. کسانی که دوست دارند «حکشتی» را که با صف خرید سنگین و عرضه‌های اندک همراه است، خریداری کنند به سمت حق تقدم آن هجوم بردند تا اواسط بازار قیمت حق تقدم کشتیرانی 200 تومان بالاتر از قیمت خود سهم باشد!

در بین نمادهای پربازدید امروز «کفپارس» وضعیت عجیب‌تری داشت. فرآورده های نسور پارس بعد از 13 روز کاریِ پیاپی که صف فروش داشت امروز با افزایش تقاضا از صف فروش به صف خرید رسید و این در حالی است که بیش از 20 درصد سهام این شرکت دست به دست شد.

امروز در غیاب برخی از نمادهای بزرگ، ارزش معاملات خرد به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت روز قبل، افزایش 2700 میلیارد تومانی دارد.  با توجه به روند بازار در یک ساعت آخر و همچنین عرضه اولیه «وپویا» و قابلیت معامله «دارایکم»، فردا باید منتظر اصلاح شاخص کل باشیم.