یادداشت روزانه شنبه ۳۱خرداد۱۳۹۹، شاخص کل با ۴۰,۹۲۸واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۲۷۰,۶۰۲واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷۲,۶۷۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱۰,۴۹۱واحد مثبت بود و به مقدار ۴۰۹,۲۴۲واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۱۸هزار و ۶۰۰تومان و یورو ۲۰هزار ۶۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۷۸۱هزار تومان معامله شد.

 
در اخبار امروز داشتیم که:

سخنگوی وزارت خارجه ایران قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی را سیاسی و غیرفنی و اقدامی کاملاً مایوس کننده دانست و اقدام انگلیس، فرانسه و آلمان در معرفی این قطعنامه را محکوم کرد. عباس موسوی با رد کامل قطعنامه سیاسی و غیرفنی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ایران بالاترین سطح همکاری را با  آژانس داشته و صدور قطعنامه شورای حکام، اقدامی کاملاً غیرسازنده و مایوس کننده است. وی افزود: بزرگ‌نمایی درخواست های آژانس توسط برخی دولت‌ها و در راس آن‌ها آمریکا در حالی که اساس و مبنای چنین درخواست‌هایی از سوی آژانس زیر سوال است، تلاش آشکاری برای یک بحران آفرینی جدید بر سر راه همکاری‌های ایران و آژانس به شمار می رود.

عبدالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی و روانی، در مقایسه با نرخی که امروز در بازار، خرید و فروش می‌شود، حتماً پایین‌تر است. البته نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت؛ لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است. وی افزود: نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ است.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر گفت: قیمت طلا و سکه در بازار ایران متأثر از قیمت ارز افزایش می‌یابد و برای کاهش قیمت باید بازار ارز را کنترل کرد. نادر بذرافشان با بیان اینکه قیمت طلا و سکه در چند روز اخیر افزایش داشته است، گفت: پیش بینی می‌شود با کنترل و نظارت بیشتر بانک مرکزی در بازار ارز، این قیمت‌ها با کاهش رو به رو شوند و ثبات بیشتری داشته باشند و به عبارت دیگر حباب بازار سکه و طلا کمتر شود.

معاون بازار شرکت فرابورس با بیان اینکه عرضه اولیه دو شرکت در دستور کار قرار دارد، گفت: در هفته پیش رو حداقل یک عرضه اولیه خواهیم داشت. افسانه اروجی با بیان اینکه دو عرضه اولیه در دستور کار فرابورس قرار دارد به ایسنا گفت: یکی از این عرضه اولیه‌ها به روش ثبت سفارش و دیگری به روش گشایش نماد است. وی ادامه داد: عرضه اولیه به روش ثبت سفارش برای سرمایه‌گذاری پویا و عرضه اولیه به روش گشایش نماد برای بیمه خاورمیانه است که در حال پیگیری امور مربوط به آن برای انتقال از بازارپایه به بازار اول هستیم.

 

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۴٫۹۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۱۲,۲۹۰ریال پایان یافت. «وبملت» با ۱٫۶درصد کاهش در قیمت ۲۳,۴۸۰ریال پایان یافت. «وتجارت» نیز امروز با ۴٫۶۶درصد مثبت در قیمت پایانی ۲,۴۷۰ریال افزایشی بود. «وبصادر» با ۴٫۸۲درصد افزایش در قیمت ۲,۳۹۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۱۳۳واحد افزایش به ۷,۴۱۰واحد رسید.

 

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۲,۰۹۹واحد افزایش به مقدار ۶۷,۷۱۶ رسید. در این گروه سهم «شیراز» امروز با ۲٫۶۸درصد افزایش در قیمت ۴۲,۵۳۰ریال پایان یافت. «شاراک» نیز ۴٫۲۳درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۳۰,۰۴۰ریال رسید. «شخارک» با ۵درصد افزایش به قیمت ۴۴,۵۳۰ریال رسید. «شیران» ۵درصد مثبت شد و با قیمت ۳۴,۵۶۰ریال به پایان رسید. «جم» امروز ۴٫۹۶درصد مثبت شد و با قیمت ۳۹,۷۵۰ریال به پایان رسید.

 

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۳۵,۰۱۲واحدی به مقدار ۸۲۵,۵۹۴واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۴۲درصد افزایش داشت و با قیمت ۷,۴۲۰ریال پایان یافت. «فخوز» در قیمت ۳۰,۹۱۰ریال ۵درصد مثبت بود. «فملی» ۴٫۹۵درصد مثبت بود و در قیمت ۲۱,۶۱۰ریال به پایان رسید. «فولاد» ۴٫۸۸درصد افزایشی بود و در قیمت ۱۲,۲۶۰ریال پایان یافت.

 

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱۱,۷۳۷واحد افزایش داشت و به مقدار ۲۸۱,۷۸۲ رسید. امروز «خساپا» در قیمت ۲,۳۱۰ریال ۵درصد مثبت شد. «خودرو» نیز در قیمت ۲,۹۱۰ریال  ۴٫۶۸درصد مثبت شد. «خبهمن» در قیمت ۱۴,۱۴۰ریال ۵درصد مثبت شد. «خپارس» نیز ۵درصد مثبت در قیمت ۹,۲۸۰ریال به پایان رسید. «ختور» ۳٫۵۴درصد منفی بود و به قیمت ۹۲,۷۸۰ریال رسید.

 

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۸۲,۵۸۱واحد افزایش به ۴,۱۴۰,۳۰۳واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» ۴٫۲۱درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۳۰,۴۲۰ریال صعود کرد. همچنین سهم «شبندر» با ۴٫۸۱درصد افزایش در قیمت ۲۵,۹۲۰ریال پایان یافت. شرکت «شپنا» نیز ۵درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۱۹,۸۷۰ریال افزایش یافت.