افت قیمتهای جهانی و ابهام در این بازارها باعث شد تا بورس تهران نیز امروز تاثیر پذیرد و طیف وسیعی از سهام مرتبط با افزایش عرضه مواجه گردد. این شرایط حتی باعث شد تا گروه های غیرکومودیتی نیز وارد فاز استراحت گردد.

پالایشگاه ها و بانکها دو گروه پرعرضه در بازار امروز بودند. در این آشفته بازار اما برخی تک سهام و برخی گروه ها از جمله سیمانی ها مثبت بودند. با کاهش قیمت جهانی مس به زیر 6000 دلار در هر تن، انتظار می رود قیمت کاتد نیز با کاهش مواجه گردد. اما اتفاقات مثبتی در جریان است که امیدها را فزونی بخشیده است. اولین نکته رشد قیمت سنگ آهن و حمایت ها از بیلت بود که تسری کاهش قیمتها به همه کومودیتی ها را کمرنگ کرده است. اما مساله بعدی رشد نرخ دلار نیمایی است. دلار نیمایی برای قیمت های پایه محصولات پتروشیمی که فردا اعلام خواهد شد، به احتمال بسیار بالا، رقم 106.775 ریال است. این رقم نسبت به دلار هفته گذشته (101.735 ریال) با 504 ریال افزایش مواجه است (4.95 درصد). از طرفی شاهد کاهش نرخ ارز آزاد و راه اندازی قریب الوقوع بازار متشکل ارزی هستیم که گمانه ها نسبت به نزدیک شدن نرخ ارز آزاد و رشد ارز نیمایی و به تعادل رساندن آنها در نرخ های 12000 تومانی را پررنگ کرده است و از این منظر سودآوری شرکتها دستخوش تغییر خواهد شد که علاوه بر پوشاندن کاهش نرخ های جهانی، می توان به تداوم و رشد سودآوری شرکتها امید بست. هر چند نرخ های جهانی نیز هنوز کاهش قابل ملاحظه را نشان نداده اند. بنابراین ممکن است بازار سهام مدتی با اصلاح قیمتی مواجه گردد، اما انتظار نمی رسد این اصلاح تداوم داشته باشد. انتشار گزارشات ماهانه می تواند نقش به سزایی در این رویه ایفا کند.

فعالان اقتصادی نگران اند که جنگ تجاری با آمریکا به اقتصاد آمریکا لطمه وارد کند. در پایان معاملات روز جمعه به وقت آمریکا، درحالی که سخنان امیدبخش ترامپ در مورد روابط تجاری با چین نگرانی‌های برخی از سرمایه‌گذاران را از بین برد، شاخص‌های وال‌استریت که روز پنج شنبه افت کرده بودند، اندکی بهبود یافتند. ترامپ پنج‌شنبه شب گفت که پیش‌بینی می‌کند توافق با چین به سرعت انجام شود. او اضافه کرد مسأله غول ارتباطات چین، هوآوی، هم که کاخ سفید آن را در لیست سیاه قرار داده است، می‌تواند در مذاکرات تجاری گنجانده شود. به گفته تحلیلگران، تشدید تنش های تجاری و انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا را افزایش داده است.

منبع:هدف حافظ