عوامل مختلفی دخیل شد تا بازار سهام امروز به فاز استراحت برود. فارغ از ابهام در نرخ های جهانی که با تحریم هوآوی به نظر می رسد وارد فاز جدیدی شده باشد، تعویق معافیتهای افزایش سرمایه ای از محل تجدید ارزیابی دارائیها که در انتظار شورای نگهبان است و کاهش نرخ ارز آزاد به زیر محدوده های حمایتی از مهمترین دلایل افت بازار می باشد

اما روند گزارشات مقبول از شرکتها باعث شد تا بازار بخصوص در سهام بزرگ میل چندانی به ریزش نشان ندهد. این گزارشات بخصوص در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها نشان داد که در اوج تحریم ها مشکلی در سودسازی شرکتها وجود ندارد. از طرفی افزایش نرخ دلار نیمایی به محدوده 12000 تومان و شایعاتی مبنی بر تک نرخی شدن ارز در این محدوده که از قضا با کاهش نرخ ارز آزاد نیز همراه شده است می تواند این گروه را بیش از پیش جذاب نماید. بخشنامه جدید بانک مرکزی جهت تسهیل ارز حاصل از صادرات که از قضا با حذف سقف رقابتی همراه شده است یعنی به نوعی برخی پیش شرط های برگشت ارز حاصل از صادرات را حذف کرده است می تواند دلیل دیگری برای ریزشهای امروز باشد. توئیت ترامپ و اعلام عدم قصد وی برای جنگ نیز سیگنال قوی تری مبنی بر آرامش های سیاسی می باشد.

اما در بازارهای جهانی پس از آنکه گوگل تایید کرد که بخشی از روابط تجاری خود با شرکت هوآوی چین را متوقف کرده است، نگرانی فعالان بازار از تبعات جنگ تجاری بیشتر شد. شرکت هوآوی از جایگاه بسیار مهمی در روابط تجاری میان آمریکا و چین برخوردار است. از طرفی پس از آنکه اعلام شد که احتمالا اوپک کاهش تولید خود را ادامه خواهد داد، قیمت نفت روز دوشنبه به بالاترین رقم در طی چند هفته گذشته رسید. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان دیروز گفت، اعضای اوپک و متحدانش روی کاهش آرام ذخایر نفت خام اتفاق نظر دارند، اما وی همچنان در قبال نیازهای بازار خود را پاسخگو می داند.

منبع:هدف حافظ