با نوسانات قیمتها و ابهامات به وجود آمده در بازارهای جهانی، علیرغم بهبود مملموس فضای سیاست خارجی، امروز نیز همانند چهارشنبه گذشته، تمرکز بازار بر تک سهام و صنایع کوچکتر بود

 بنابراین بازار امروز با گرایش به بانکی ها و خودروسازان کار خود را آغاز نمود. باز هم همان متغیرهای اثرگذار نظیر تجدید ارزیابی و تسعیر ارز چاشنی این تحرکات بود. اما در ادامه بازار پرعرضه ای را شاهد بودیم. گویی بازار، انرژی کافی برای عبور از محدوده های فعلی را ندارد. هر چند در نزدیکی فصل مجامع و موعد انتشار گزارشات سالانه شرکتها، بازار تمایل چندانی به اصلاح نیز ندارد اما با توجه نوسانات کاهشی نرخ ارز و عرضه های امروزف به نظر می رسد فردا بازاری متعادل و متمایل به منفی را شاهد باشیم.

با صحبتهای دیروز همتی، رئیس کل بانک مرکزی و گمانه زنی هایی قوی مبنی بر شروع به کار بازار متشکل ارزی، فضای منفی برای نرخ ارز آزاد نیز فراهم شد. بنابراین امروز نرخ ها به محدوده 14700 کاهش یافت. تحلیلگران تکنیکال و فعالان بازار ارز، محدوده 14500 تا 14600 را مهم ارزیابی می کنند. انتظار می رود در کوتاه مدت نرخ ها از این محدوده های حمایتی کاهش بیشتری پیدا نکند. به نظر نمی رسد که سیاستگذار نیز تمایلی به کاهش نرخ ها داشته باشد و انتظار می رود با توجه فضای آرام فعلی نرخ ها در محدوده 14000 تا 15000 تومان نوسان داشته باشد.

اما بازارهای جهانی آبستن تغییر و تحولاتی جدی است. ادامه تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین سهام صنعت و تکنولوژی را پایین کشید و داوجونز برای چهارمین هفته متوالی افت کرد تا بلندترین توالی افت خود در ۳ سال اخیر را ثبت کند. اصرار واشنگتن بر اعمال تعرفه‌های سنگین و تحریم شرکت مخابراتی 'هواوی ' انگیزه پکن برای ادامه گفت و گو‌های تجاری با آمریکا را از بین برده است و در همین رابطه آمریکا توافق کرد که تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم مکزیک و کانادا را در عوض جلوگیری از ورود فولاد چین به آمریکا از از این دو کشور، بردارد. اما امروز عنوان شد آمریکا بخشی از محدودیت های هواوی را بر خواهد داشت. به نظر می رسد با این خبر روز دوشنبه بازارهای جهانی بهتر عمل کنند. اما نرخ های کامودیتی نیز به همین دلیل کاهش یافت اما نرخ سنگ آهن توانست خارق العاده ظاهر شود.

منبع:هدف حافظ