1) روز گذشته جلسه مفصلی در خصوص نرخ گذاری زجیره فولاد برگزار شد. سنگ آهنی ها از مباحثات راضی به نظر می رسیدند اما جلسه امروز چهارشنبه هم ادامه دارد و نتیجه نرخ گذاری سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی به گفته وزارت صمت، روز شنبه اعلام خواهد شد.

2) حسن روحانی می گوید "تمامی دستگاه های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت های خود در بورس هستند.هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند."

3) سخنگوی دولت می گوید " دولت برنامه جدی برای بورس دارد . عرضه های اولیه افزایش یافته است. بخش های دیگر شستا نیز وارد بازار بورس میشود. نگاه دولت به بورس مقطعی نیست و استراتژیک است."

4) تا پایان تیرماه یکبار دیگر صندوق ETF بانکی عرضه می شود. اینبار تا سقف 5میلیون تومان برای افرادی که ازین صندوق پیشتر خرید نکرده اند امکان خرید وجود دارد. برای خریداران قبلی نیز که 2میلیون تومان خرید کرده اند، امکان خرید به میزان 3میلیون تومان وجود دارد.

5) مدیرعامل شستا می گوید "در آینده نزدیک شرکت زغال سنگ پروده طبس به عنوان اولین معدن تمام مکانیزه و بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کشور وارد بورس می شود."

6) معاون اقتصادی بانک مرکزی می گوید "رشد نقدینگی در سه ماهه اول امسال ۲ درصد بیشتر از پارسال شده که در قیاس با فشارهای واردآمده بر اقتصاد کشور بسیار محدود است و نیز الزامی برای تداوم آن در ماه‌های آتی وجود ندارد. حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروخته شد."

7) ایران خودرو 8.5درصد سهام بانک پارسیان را 25تیر عرضه می کند. قیمت هر سهم 5960 ريال تعیین شده که معادل 79هزار میلیارد ريال است.

8) شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس می گوید "دولت منابع مالی برای اتمام پروژه های توسعه ای را ندارد. امروز بهترین زمان ایجاد شرکت های سرمایه گذاری عام با سرمایه حداقل 100هزار میلیارد تومانی برای اتمام پروژه های سودآور است. تنها راه جهش تولید، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای اتمام پروژه های بلاتکلیف در نفت و گاز و معادن است.

9) دلار نیمایی به بالای 17000 تومان رسید.

10) سازمان انرژی اتمی وقوع انفجار در سایت هسته ای رضایی نژاد را تکذیب کرد و می گوید عکس های ماهواره ای منتشر شده، مربوط به این مجتمع نیست.

11) امیر صباغ می گوید روز گذشته در نیما هر یورو 24087تومان معامله شده اما در سایت sanarate نرخ آن 19.194تومان درج شده است! (قیمت ها در بورس کالا بر اساس sanarate است)

12) استاندار آذربایجان شرقی از عرضه ۲۰ درصد سهام شرکت داروسازی دانا خبر داد. این شرکت زیرمجموعه شفا و تیپیکو است.

13) معاون مالی و سرمایه گذاری حشکتی می گوید "اقدامات موردنیاز جهت عرضه سهام شرکت‌های کشتیرانی والفجر و سرمایه گذاری کشتیرانی در بازار سرمایه در حال انجام بوده و مراتب درخواست به فرابورس ایران گزارش شده است."

14) کمپانی Fitch در گزارش خود از چشم‌انداز جهانی فلز روی برآورد کرده که میزان تولید این فلزا سالانه 1.7درصد تا 2029 میلادی رشد کند و در واقع علت رشد را جذابیت سرمایه گذاری دانسته است.

15) مقامات محلی تانگشان به منظور بهبود کیفیت هوا اقدامات سختگیرانه تری را برای فولادسازان در این شهر به اجرا گذاشته است این مساله قیمت ها در داخل چین را تقویت کرده اما بدلیل کاهش ساخت و سازها در اثر افزایش بارندگی های فصلی، قیمت در سایر نقاط تضعیف شده است .

16) مدیر نظارت بر بورس می گوید "فرادی که تصور حرفه‌ای بودن ميکردند سودشان کمتر از کسانی بود که بلندمدت فکر کردند"

17) حسین زمانی می گوید " با حمايت دولت شاخص بورس همچنان صعودی خواهد بود"

18) توده معدنی در آنومالی D19 و طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره 2 با ظرفیت تولید سالیانه 5 میلیون تن و طرح های احداث کارخانه کنسانتره، طرح های چادرملو هستند. طرح احداث کارخانه تولید فروآلیاژها (فرومنگنز پرکربن و فرو سیلیکومنگنز) با ظرفیت تولید 50 هزارتن نیز از دیگر طرح های شرکت است. مدیرعامل شرکت می گوید یک افزایش سرمایه هم در راه است.

19) ولصنم با گروه مدیران خودرو جهت فروش اقساطی محصورات این شرکت به توافق رسیده است.

20) رویترز می گوید "میزان تولید نفت خام ایران به کمترین میزان چهار دهه گذشته رسیده و شیوع کرونا هم بر کاهش صادرات به شدت تأثیرگذار بوده است. تمام تانکرهای ذخیره نفت ایران کاملاً پر شده است و میزان صادرات ایران در ماه ژوئن به ۲۷۳ هزار بشکه در روز می‌رسد."

21) روز گذشته ورود پول به گروه بانک و فلزات اساسی ثبت شد همچنین وبصادر، فولاد، بترانس، شتران و برکت مورد توجه حقیقی ها بود.صبا نیز توسط حقوقی ها مورد توجه بود.

22) روز گذشته ورود پول 1435میلیارد تومان ثبت شد و ارزش معاملات 21.5هزار میلیارد تومان بود. همچنین بازدهی برخی از اوراق اخزا وارد کانال 16% شد.

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اعلام کرد: ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت در عید غدیر و ۳۰ درصد در ۲۲ بهمن آزاد خواهد شد

عباس معمارنژاد، معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: باقیمانده واحدهای صندوق‌های واسطه‌گری مالی تا پایان ماه جاری و تا سقف 5 میلیون تومان به مردم ارائه می‌شود.

او اعلام کرد: باید فرایند اجرایی طوری تعریف شود که هر کس با داشتن کد ملی بتواند تا سقف 5 میلیون تومان از واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم با تخفیف دریافت کند و کسانی که قبلا این واحدها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سقف 2 میلیون تومان خریده‌اند، بتوانند تا 3 میلیون تومان دیگر هم از واحدهای جدید صندوق واسطه گری مالی یکم خریداری کنند.

معمارنژاد در خصوص زمان عرضه بعدی گفت: واحدهای صندوق قابل معامله بورسی بعدی احتمالا در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه ارائه خواهد شد که بسته به این که کارهای اجرایی کدام ای تی اف زودتر انجام شود، یا ای تی اف پالایشی خواهد بود یا ای تی اف فلزی و خودرویی خواهد بود./ منبع: فارس

1) مدیرکل اداره صدور پروانه شهرداری تهران می گوید "صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر 52درصد کاهش داشته و سال 99 نسبت به مدت مشابه 98 نیز کاهش 27درصد نشان می دهد"

 

2) معاون قضایی دادستان تهران می گوید " گروهی از صادرکنندگان که ارز حاصل از صادرات را به کشور وارد نکردند و واردکنندگانی است که ارز دولتی گرفتند ولی کالایی وارد کشور نکردند، متخلف هستند. رئیس بانک مرکزی اعلام کرده به متخلفین دو هفته فرصت داده‌اند تا ارز را بازگردانند؛ قوه قضاییه منتظر این دو هفته است."

 

3) عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 

4) صادرات تخم مرغ به طور کلی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

 

5) شرکت توسعه مسیر برق گیلان در بازار دوم فرابورس ایران، با نماد «بگیلان»  به طور رسمی درج نماد شد.

 

6)  معاون وزیر اقتصاد می گوید مشخص نیست ETF دوم مربوط به کدام گروه باشد. (البته ازانجا که دولت برنامه عرضه بلوکی پالایشی ها را اعلام کرده، طبعا ETF دوم فولادی و خودرویی است.)

 

7) وزیر کشور در نامه ای به معاون اقتصادی رئیس جمهور خواهان تهاتر نفت خام و میعانات گازی با واردات اتوبوس و واگن قطار شهری شده است. (شما هم ببینید اگه چیزی از خارج کشور لازم دارید تعارف نکنید، بگین تهاتر کنن)

 

8) شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک در بازار دوم فرابورس ایران با نماد معاملاتی «گدنا» در گروه هتل و رستوران درج نماد شد.

 

9) رئیس شورای رقابت می گوید " خودروسازان هر سه ماه یکبار می توانند با تغییر نرخ تورم درخواست تجدیدنظر در قیمت ها را داشته باشند"

 

10) ، نرخ خرید چغندر قند تضمینی پاییزه در سال زراعی ۹۹، ۶۰۲۴ مصوب شورای اقتصاد تعیین شده است. همچنین قیمت هر کیلو شکر سفید تصفیه شده و ملاس و تفاله ۶۳۰۰ تومان و نرخ کرایه حمل و نقل نیز کیلویی ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

11) بانک مرکزی به بانک ها اجازه داد تا سقف صدور اوراق 18درصدی را افزایش دهند.

 

12) روز دوشنبه با برگزاری جلسه ای با حضور معاونت معدن و صنایع معدنی وزارت صمت، تعیین ضرایب جدید محصولات زنجیره فولاد جمع بندی نشد و به جلسه امروز، سه شنبه موکول شد.

 

13) عملیات تامین ریل مورد نیاز در پروژه ریل گذاری محور راهبردی راه آهن چابهار - زاهدان تماما به شرکت ذوب آهن اصفهان سپرده شد.

 

14) حق تقدم استفاده نشده کچاد به میزان 71.7میلیون برگ آماده پذیره نویسی شد. این شرکت پس از ثبت سرمایه به دنبال افزایش سرمایه دیگری است و قصد دارد یک شرکت حمل و نقل ریلی احداث کند.

 

15) دو شرکت تامین سرمایه امین و تمدن در حال طی مراحل درج نماد هستند تا آماده عرضه اولیه در هفته های بعد شوند.

 

16) شستا روز چهارشنبه مجددا بازگشایی می شود.

 

17) روز گذشته قیمت ورق گرم مبارکه از 74,109ريال تا 92,393ريال معامله شد و اینبار دیگر خبری از ابطال معاملات نبود. همچنین قیمت PVC و PP هم نسبت به روزهای قبل رشد با اهمیتی داشته است.

 

18) قشرین می گوید "تفکیک و تغییر کاربری باغ 56 هکتاری به قطعات باغ مسکونی و تفکیک و تغییر کاربری بخشی از زمین 145 هکتاری به کاربری اقامتی و مسکونی که به تصویب کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی و معماری خواهد رسید ."

 

19) کاشی سازها افزایش نرخ هایی گرفتند که جزئیات آن را در کدال افشا نمودند. کسعدی 15 و کترام 10درصد افزایش نرخ داشته اند.

 

رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت:

«تمامی دستگاه های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت های خود در بورس هستند»

هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند. رشد شاخص‌های بورس باید طبق پایه‌های علمی دقیق و بر اساس منطق بازار سرمایه پیش برود.

دولت برای صادرکنندگانی که در موعد مقرر به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند، مشوق و امتیازات ویژه در نظر می گیرد.

مدیریت بازار سرمایه و افزایش عرضه های اولیه اقدامی اصولی جهت ایجاد ثبات، توسعه و رونق بخشی به بازارهای مالی و اقتصاد است.

صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده اند، تحت پیگرد قرار می گیرند.

با توافق سازمان صنعت معدن وتجارت استان اصفهان و شرکت فولاد مبارکه اصفهان انجام شد:

صدور 7 فقره پروانه اکتشاف برای فولاد مبارکه اصفهان»

طی مراسمی با حضور دکتر ایرج موفق و حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه آغاز بکار نمادین اجرای پهنه‌های اکتشافی در راستای تامین مواد اولیه صورت گرفت.

1) مدیرعامل پتروشیمی گچساران می گوید "بخش عمده‌ای از مشکلات ایجادشده ناشی از شرایط تحریم با اتخاذ تدابیر لازم رفع شده و منابع مالی لازم برای اجرای پروژه با مساعدت سرمایه‌گذاران و پیگیری‌های لازم در حال تامین است. "

 

2) روغن‌های مایع ۱۲درصد و روغن‌های جامد و نیمه جامد ۱۴درصد افزایش قیمت دریافت کردند.

 

3) رئیس سازمان امور مالیاتی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در مورد "عدم بررسی مالیات سنوات گذشته شرکت هایی که وارد بورس می شوند" را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرد.

 

4) شرکت پخش البرز توزیع حدود ۱۵۰ هزار عدد قرص فاویپیراویر ۲۰۰ میلی‌گرمی را برای درمان بیماران کرونا در بین استان‌های مختلف بر عهده گرفت.

 

5) بترانس از برنامه تجدید ارزیابی خود رونمایی کرد.

 

6) وزارت صمت خواستار افزایش قیمت خودرو جهت نیمه دوم سال شده و می گوید تاخیر در اعلام افزایش نرخ منجر به ایجاد مشکلاتی در خودروسازان می شود.

 

7) روز گذشته مجمع شاراک به دلیل آماده نبودن گزارش حسابرس برگزار نشد اما در حاشیه مجمع گفته شد که متوسط قیمت نفتا در سال گذشته 450دلار بوده که با کاهش قیمت نفت، خوراک مجمع با کاهش شدید مواجه شده و حاشیه سود بهار بسیار بهبود یافته است.

 

8) نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار خود را آغاز کند که ۵۰ درصد این سرمایه به صورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. (اگر امکان خرید برای عموم مهیا شد، حتما بخرید)

 

9) پتروشیمی جم در دعوا با پتروشیمی مهر در خصوص 872میلیون دلار برنده اعلام شد. جم هیچگاه این رقم را تسعیر نکرده لذا تسعیر ارز حاصل ازان رقم با اهمیتی است!

 

10) شرکت هایی که شستا در آن ها مالکیت دارد از جمله عرضه اولیه شرکت های ملارد شیر، زغال سنگ پرورده طبس، چوب خزر کاسپین، شیمی بافت، کارگزاری صبا تامین، سرمایه گذاری هامون شمال، سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین، آنتی بیوتیک سازی ایران، سیمان آبیک، تامین سرمایه امین، افق تامین انرژی طوس، خدمات ارتباطی رایتل ... در مسیر عرضه به بورس هستند.

 

11) ازین پس هر چهارشنبه یک عرضه اولیه صورت میگیرد.

 

12) درج نماد پتروشیمی ارومیه در دست اقدام است و عرضه اولیه این شرکت نخستین عرضه اولیه فرابورس در فصل تابستان خواهد بود.

 

13) مدیر پرتفوی تاپیکو از عرضه اولیه سهام چوب خزر کاسپین و محصولات کاغذی لطیف پس از تایید هیات پذیرش فرابورس تا پایان تابستان و سه شرکت از صنعت سلولزی و تایر تا پایان سال خبر داد.

 

14) پارس خودرو برنامه تولید کوییک آر را اعلام کرده و می گوید که قادر است در هر روز 100 دستگاه ازین خودرو فوق مدرن پیچیده تولید کند.

 

15) اوراق مدت دار اخزا بین 13.7درصد تا 15.7درصد بازدهی معادل بانکی معامله می شوند.

 

16) سبدمیلگرد به 78میلیون ريال رسیده و تیرآهن ذوب 87میلیون ريال معامله می شود. اوره پریل به 29میلیون ريال نزدیک شده است.

 

17) در خصوص چین " بخش خدماتی اقتصاد این کشور در ماه ژوئن با سریع‌ترین نرخ یک دهه اخیر خود رشد کرده است که دلیل آن تقویت تقاضای مصرف کنندگان همزمان با کاهش محدودیت‌ها بوده است. "

 

18) شاخص حمل دریایی "بالتیک"، از میانه ماه می تا به امروز از 407 به 1894 واحد افزایش یافته است. (رشد شاخص نشان از تقویت مراوردات عمدتا در کامودیتی ها است)

 

19) قیمت قراضه آهن وارداتی ترکیه در روز گذشته با توجه به انجام شدن دو معامله در بازار، افزایش یافت. (رشد آن به نفع قیمت شمش در CIS و ایران است)

 

20) روز گذشته ورود پول به گروه پالایشی، فلزات اساسی، خودرو بود. فولاد، شتران، فملی، رمپنا، برکت با ورود پول حقیقی همراه بودند ضمنا وبملت، ومهان، ومعادن، صبا توسط حقوقی ها حمایت شد. شاخص کل 0.5درصد مثبت و شاخص هم وزن 0.4درصد منفی بود. ارزش معاملات رکورد زد و به 27.3هزار میلیارد تومان رسید اما ورود و خروج پول حقیقی تقریبا در مرز صفر بود.

 

21) واکسن ضد کرونای آمریکا تا پایان ماه وارد مرحله آخر می‌شود و تاکنون موفق عمل کرده و در بدن افراد علیه ویروس کرونا آنتی بادی تولید کرده است.

 

22) رهبر کره شمالی با موهای آب شونه کرده خود گفت "هیچ نیازی برای نشست رو در رو با آمریکا، از آن جا که این کشور مذاکره را تنها وسیله‌ای برای مهار بحران سیاسی خود می‌بیند، احساس نمی‌کنیم."

 

 

 

 

دبیرکل کانون کارگزاران با هشدار نسبت به اثر منفی سیاست‌ها و مقررات بر خاموشی هسته معاملات بورس تهران در آینده نزدیک، دلایل اختلال را اعلام کرد و گفت: فرش قرمزی که برای سهامداران پهن شده گریبان بورس را خواهد گرفت و خاموشی سامانه معاملات هشداری جدی است.

در اخبار امروز داشتیم:

 

1) قیمت ها در بورس کالا با شتاب تندی رشد می کنند. کریستال ملامین با قیمت پایه 137میلیون ريال 184میلیون ريال قیمت خورد. شمش بلوم 65-67میلیون ريال معامله شد، در حالی که قیمت پایه 56میلیون ريال بود. اوره در بازار داخلی به 28میلیون ريال رسیده است.

 

2) عبدالرضا شیخان می گوید با تواق صورت گرفته با وزارت صمت، تمام محصولات سیمانی با رشد 20درصد همراه شده است. وی می گوید تلاش می کنیم در مهرماه مجددا افزایش نرخ بگیریم.

 

3) شستا که از عرضه سیتا 1926میلیارد تومان سود به دست آورده حالا می خواهد شرکت دیگری به نام فیرمکو را در فرابورس عرضه کند.

 

4) قیمت شکر تحویل شده به صنایع 8700 تومان اعلام شد!

 

5) نیروگاه های مرتبط با سرمایه گذاری غدیر همچون گیلان و هرمز در بورس عرضه می شوند ضمنا  خود شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر هم آماده ورود به بازار بورس است.

 

6) سخنگوی دولت می گوید "نقش بورس پس از این دیگر کمرنگ نخواهد شد و همه دولت‌ها از این پس باید نیم‌نگاهی جدی به بورس داشته باشند"

 

7) دلار رسمی با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت دلار آزاد است. دلار نیمایی هفته گذشته به 16700 تومان رسید هرچند که دلار آزاد پشت خط 21000 تومان را هم دید.

 

8) سعید احدیان دستیار سیاسی رئیس مجلس می گوید "مدتی است عده ای با هدف تخریب مجلس یازدهم، می خواهند مجلس را رو به روی بازار سرمایه و بورس قرار دهند."

 

9) پتروشیمی بندرامام از زیرمجموعه های اصلی هلدینگ فارس، اقدام به تهیه اطلاعات مورد نیاز جهت عرضه سهام در بورس نموده  البته هنوز درخواست عرضه نداده است.

 

10) بیمه تجارت نو با نماد بنو، در مقابل مطالباتی که از سایپا دارد سها رایان سایپا، خاذین و کمک فنر ایندامین دریافت کرده است.

 

11) روز چهارشنبه گروه بانک و فلزات اساسی با ورود پول همراه بود در حالی که گروه دارو با خروج پول واجه شد/وبصادر، فملی، شتران، وتجارت، فولاد، تاپیکو با توجه حقیقی ها، شساخت و کگلح با توجه حقوقی ها همراه شد. شاخص 4.1درصد رشد کرد و به 1.612میلیون واحد رسید ضمنا ارزش معاملات خرد 17.8هزار میلیارد تومان بود و ورود پول حقیقی بدون سیتا 914میلیارد تومان بود.

 

12) موسسه فیچ ارزش تولیدات بخش معدن ایران در سال ۲۰۲۰ را بالغ بر ۵ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار اعلام کرده که ۸.۶۵ درصد بالاتر از رقم سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

 

13) وضعیت بد کرونا در شیلی به عنوان بزرگترین تولید کننده مس از یک طرف و  توافق شرکت تولید کنسانتره شیلی آنتافاگاستا با شرکت های چینی Tongling و Jiangxi  برای قیمت های نیمه اول سال آینده از طرف دیگر به رشد قیمت مس جهانی کمک کرده است.

 

14) ارزش شرکت های فیسبوک، آمازون، نتفلیکس، گوگل، مایکروسافت ، اپل و انویدیا در آمریکا برابر با GDP دو کشور آلمان+انگلستان است.

 

15) چین در بحث توافق تجاری، طی 6ماه نخست تنها 20درصد خرید خود از آمریکا را انجام داده و حدود 140میلیارد دلار باید در نیمه دوم خرید انجام دهد.

 

16) آمار اشتغال در آمریکا، آلمان و برخی دیگر از اقتصادها این هفته بهتر از انتظار ها بود. نرخ بیکاری آلمان 6.4درصد و آمریکا 11.1درصد اعلام شد ضمنا شاخص PMI اقتصادهای اروپایی و آمریکایی نیز بهتر از انتظارها بود و اکثر اقتصادها به بالای 50بازگشته اند.

 

17) موجودی هفتگی مخازن نفت آمریکا افت ۷.۱۹ میلیون بشکه ای دارد که نشان می دهد تقاضا پس از کرونا در حال بهبود است و عامل تقویت قیمت نفت جهانی است.

 

18) عراق می گوید اگر ترکیه حملات به شمال این کشور را متوقف نکند، روابط تجاری را قطع می کند خصوصا که تراز تجاری آنها 16میلیارد دلار مثبت است.

 

19) بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز، شنبه به مجمتع غنی‌سازی نطنز می آیند.

 

20) «جیمز بوسبرگ» قاضی فدرال آمریکا امروز دستور مصادره محموله‌های نفتی و توقیف چهار نفتکش ایرانی را که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، صادر کرده است.

 

21) اکونومیست می گوید  ترامپ با شعار تغییر در وضعیت تثبیت شده ، رای گرفت اما چنان کرد که حالا اولویت رای دهنده آمریکایی ثبات و تثبیت وضع است امری که جوبایدن میانه رو و معرف وضع تثبیت شده سابق ، نماد آنست . او گفته سفیدپوستان و سالمندان که رای خود را به ترامپ داده بودند حالا به سمت بایدن تمایل دارند.

   دو شرکت خودرویی «خساپا» و «خودرو» که براساس اعلام ناظر بازار خارج از ساعت معاملات روزانه بورس معامله می‌شوند، در این لحظه از معاملاتشان با صف خرید سنگین میلیاردی همراه هستند.

بدین ترتیب «خودرو» صف خرید بیش از 1.5 میلیارد سهمی و «خساپا» صف خرید حدود 2 میلیارد سهمی را دارد.