#یاداشت_روز

۱ مهرماه ۹۸
🔸 روزهای خاصی را در بازار سرمایه پشت سر می گذاریم. بعد از ریزش سنگین اواخر هفته گذشته، امروز شاخص سقف قبلی خود را شکست و با 3.10 درصد رشد به 311471 واحد رسید. عامه مردم همچنان در حال وارد کردن سرمایه های خود به بازار سرمایه هستند، نهادهای دولتی نیز در روزهای منفی از بازار حمایت کرده و مانع ریزش بیشتر شاخص می شوند.

🔸 ارزش معاملات خرد بورس امروز به 2094 میلیارد تومان رسید که جزو بالاترین ارقام در سال جاری است. نمادهای بانکی همچنان پر معامله ترین نمادهای بازار هستند. در این گروه امروز #وبصادر معاملات مثبتی داشت و موفق شد از کانال نزولی چند روز اخیر خارج شود. نماد #ونوین امروز نیز بسیار پر تقاضا بود به طوری که با معاملاتی با ارزش 69 میلیارد تومان پر معامله ترین نماد در روز جاری بود.

🔸 نمادهای پتروشیمی نیز امروز روز مثبتی را پشت سر گذاشتند و ارزش معاملات این گروه به 226 میلیار تومان رسید که یکی از بالاترین ها در هفته های اخیر است.

🔸 در گروه خودرو شرکت های قطعه سازی اگرچه اندکی کاهش قیمت را تجربه کردند اما بسیار پر حجم معامله شدند. نماد #خوساز بعد معامله 122 میلیون برگ سهم به سقف قیمت رسید. اما همچنان قدرت فروشنده در این نماد و برخی دیگر از نمادهای پر معامله گروه خودرو مانند #خریخت، به مراتب بیشتر از خریدارهاست.

🔸 گروه بهمن سهامدار عمده خریخت، نزدیک به 30 درصد از سهام تحت تملک خود را در روزهای اخیر به صورت خرد در بازار فروخته است که عمده عرضه ها در سقف قیمت مجاز نوسان روزانه صورت گرفته است. با این حال همچنان شاهد تقاضای بسیار بالای اشخاص حقیقی برای این نماد هستیم.

🔸 اکثر نمادهای بازار امروز مثبت معامله شدند و برخلاف ماههای گذشته شاهد تقاضای قوی برای نمادهای بزرگ هستیم. در زمانی که بازار این چنین مثبت است و اکثر سهم ها روزهای خوبی را تجربه می کنند، صحبت از ریسک و اصلاح زدن خریدار نخواهد داشت و به احتمال زیاد با رشد بیشتر بازار اعتبار گوینده کاهش خواهد یافت. به همین دلیل اکثر تحلیلگران سعی می کنند خوشبین بمانند و نگرانی خود را بسیار محتاطانه ابراز می کنند.

🔸 در هر حال وظیفه ما این است که به کاربران هشدار دهیم که در شرایط کنونی هر سهمی مناسب خرید نیست و در نظر داشته باشید بازاری که شارپ رشد می کند اصلاح تندی هم خواهد داشت.