👈 #یادداشت_روز

۲۷ شهریور ۹۸
🔸 امروز یکی از بزرگترین افت های شاخص کل در چند ماه اخیر را شاهد بودیم، به طوری که شاخص کل 2.62 درصد از ارزش خود را از دست داد و با 7915 واحد کاهش به عدد 294 هزاز واحد نزدیک شد.

🔸 بسیاری از معامله گران از 300 هزار به عنوان عدد حمایت قوی یاد می کردند که امروز این سطح تحت تاثیر تنش های سیاسی با قدرت شکسته شد. سطح حمایت بعدی شاخص قوی شاخص کل بین 285 تا 290 هزار واحد عنوان می شود. در کنار این کاهش سنگین، معاملات امروز نکات مثبتی هم داشت. کاهش ارزش معاملات و عدم تشکیل صف فروش سنگین از جمله نکات مثبت است.

🔸 ارزش معاملات خرد در بازار بورس امروز 1477 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 480 میلیارد تومان یا به عبارت دیگر 25 درصد کاهش داشت. در بین صنایع بزرگ همچنان نمادهای بانکی مورد توجه سرمایه گذاران هستند و بیشتر از 10 درصد از کل معاملات بازار سرمایه را به خود اخصاص دادند. با این حال عرضه های سنگین سهامداران حقوقی در نمادهای #وبصادر و #وتجارت در روزهای اخیر، مانع رشد بیشتر این گروه شده است.

🔸 صنعت پالایشگاهی امروز معاملات ضعیفی داشت و حتی نمادی مانند #شتران تا کف قیمت مجاز افت کرد ولی حمایت های حقوقی مانع تشکل صف فروش شد. به نظر میرسد تنش های سیاسی و امنیتی منطقه موجب ترس سهامداران این نمادها شده و ترجیح دادند که شناسایی سود کنند.

🔸 در گروه خودرو معاملات پر نوسانی را شاهد بودیم. معاملات مثبت و تشکیل صف خرید برای نماد #خگستر در ساعت های میانی معاملات باعث توجه سرمایه گذاران به این گروه شد و در ادامه شاهد جمع شدن صف فروش ایران خودرو و افزایش قیمت تا نزدیک صفر تابلو بودیم. همینطور در نماد #خریخت شاهد معاملات بسیار پر حجمی بودیم که در نهایت با صف خرید سنگین به کار خود پایان داد.

🔸 در ساعت های پایانی معاملات تقاضای خرید نسبت به ساعت های ابتدایی مقداری افزایش یافت و کمی از هیجان فروشندگان کاسته شد. با توجه به اینکه شنبه آخرین روز تسویه اعتبارات است به نظر میرسد اوایل هفته آینده معاملات متعادل تر باشد.