#یادداشت_روز
۲۶ شهریور ۹۸

🔸 روزهای خاصی را در بازار پشت سر می گذاریم. رسیدن شاخص به 300 هزار واحد، همچنین فضای بورس به شدت دو قطبی شده است.

🔸 عده ای از تحلیلگران معتقدند که شاخص و به سقف خود رسیده و اکثر سهم های بازار دارای حباب مثبت هستند. اما عده ای دیگر به قدرت نقدینگی ای که در حال ورود به بازار است اشاره می کنند و اعتقاد دارند که شاخص کل فعلا صعودی خواهد بود و جای نگرانی چندانی ندارد. در چنین شرایطی بهترین کار پایبند بودن به حد ضرر است.

🔸 ارزش معاملات خرد امروز نسبت به روز گذشته کاهش داشت، اما در گروه بانک وضعیت متفاوتی را شاهد بودیم. به مدد معاملات بسیار پر حجم دو نماد #وبصادر و #وتجارت ارزش معاملات این گروه به رقم بی سابقه ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. دو نماد مذکور به دلیل قیمت های زیر قیمت اسمی مورد توجه بسیاری از سرمایه گذراران حقیقی هستند.

🔸 مسئله نگران کننده در مورد این نمادها عرضه های بسیار سنگین حقوقی هاست. در صورتی که این دو سهم پر تقاضا در روزهای آینده منفی شوند، می تواند بر روی کلیت بازار اثر منفی بگذراد.

🔸 گروههای بزرگ دیگر بازار مانند آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشی نیز معاملات منفی و نه چندان پر حجمی داشتند. از نظر بنیادی نمادهای بزرگ این گروهها که شاخص سازهای اصلی نیز می باشند، دارای حباب مثبت نیستند و البته نمی توان گفت زیر ارزش هم معامله می شوند. بلکه در محدوده متعادل هستند.

🔸 به احتمال زیاد از شنبه هفته آنده که تسویه اعتبارات پایان می یابد، شاهد معاملات متعادل تری باشیم و بعد گزارش های عملکرد شهریور ماه را داریم که می تواند روند بازار را تحت تاثر قراردهد. روند آتی بسیاری از سهم ها تحت تاثیر انتظارات بازار از گزارش های شش ماهه خواهد بود. به نظر میرسد گزارش های شش ماهه P/E ttm کلی بازار را اندکی کاهش دهد و از این جهت ریسک بازار را کاهش خواهد داد.