#یادداشت_روز
۲۵ شهریور ۹۸

🔸 شاخص کل بورس تهران امروز با 1.16 درصد افزایش نه تنها کاهش دیروز را جبران کرد بلکه سقف جدیدی نیز به ثبت رساند. البته در دقایق پایانی معاملات، شاخص کل از اوج 307 هزار واحدی خود، کمی عقب نشینی کرد و در کانال 305 هزار واحد بسته شد.

🔸 همچون روز گذشته امروز نیز روز معاملات پر حجمی را شاهد بودیم به طوری که ارزش معاملات خرد بازار بورس به 21300 میلیارد تومان رسید. حجم معاملات در چند روز اخیر بسیار بالا بوده است. هرچند قدرت خریدارها تا اینجا بیشتر از فروشنده ها ست اما با در نظر گرفتن سطوح قیمتی سهم های شاخص ساز و تسویه اعتباری مشتریان کارگزاری هایی که سال مالی پایان شهریور دارند، به نظر میرسد بازار به چند روز استراحت و کف سازی های جدید نیاز دارد و اگر در بعد سیاسی و نرخ ارز اتفاق خاصی نداشته باشیم، بازار سرمایه می تواند به رشد خود ادامه دهد.

🔸 در مجموع به نظر میرسد، با فرض ثبات متغییر های اقتصادی، اکثر نمادهای بازار افق رشد زیادی نداشته باشند. و پیدا کردن تک سهم هایی که از نظر بنیادی هنوز پتانسیل رشد بالایی داشته باشند، دشوار است. به همین دلیل باید به تازه واردین بازار سرمایه هشدار داد که با رویای رشد های چند صد درصدی یکسال نیم گذشته وارد بازار نشوند.

🔸 اما با سرمایه گذاری اصولی و کنترل ریسک می توانند بازدهی به مراتب بالاتری از بازار های موازی در بازه یکساله کسب کنند.
همانند چند روز اخیر، امروز نیز نمادهای بانکی مورد توجه معامله گران قرار داشتند به طوری که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

🔸 وبصادر امروز بعد از مدت ها بالای 50 تومان معامله شد و در صورت تثبیت بالای این قیمت، کف جدیدی برای سهم ایجاد می شود. وپارس و وتجارت نیز معاملات پر حجمی داشتند. نمادهای ذوب، ولساپا و رمپنا نیز امروز معاملات بسیار پر حجمی داشتند.