#یادداشت_روز
۲۴ شهریور ۹۸

🔸 شاخص کل بورس تهران امروز با 0.68 درصد کاهش به 302 هزار واحد عقب نشینی کرد. به نظر میرسد منفی های شاخص را می توان به عنوان پولبک به مقاومت روانی 300 هزار واحد تعبیر کرد. ارزش معاملات خرد بازار بورس نیز با 7 درصد افزایش نسبت به روز گذشته 2173 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در سال جاری است.

🔸 با توجه به رشد پیوسته شاخص کل و بسیاری از نمادهای بازار در چند روز گذشته ، تمایل سهامداران برای شناسایی سود افزایش پیدا کرده و این مسئله یکی از دلایل عرضه های سنگین امروز بود. از طرف دیگر تسویه اعتباری ها در پایان تابستان و همچنین بازگشایی بازار پایه در روز آینده بر فشار فروش افزود. با این حال حجم ورود نقدینگی به بازار چنان زیاد است که اجازه اصلاح عمیق را نمی دهد. حتی به نظر میرسد که فروشندگان ابتدای روز در میانه های بازار تبدیل به خریدار می شوند.

🔸 گذشته از موارد ذکر شده، معاملات امروز تحت تاثیر چند خبر بود که اثر بنیادی بر وضعیت گروههای معدنی به ویژه سنگ آهن، بانک و پترو پالایشی ها دارد. وزارت سمت طی نامه ای پیشنهاد وضع عوارض برای صادرات خام مواد معدنی به ویژه سنگ آهن و حتی کنسانتره مس و روی را داده است. این خبر باعث ایجاد جو منفی در معاملات امروز سنگ آهنی ها برخی از معدنی ها شد.

🔸 انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن اعتراض خود را اعلام کرده است و باید صبر کنیم تا نتیجه مشخص شود.
در سمت دیگر بازار خبر افزایش سرمایه 585 درصدی بانک پارسیان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها موجب اقبال خریداران به گروه بانکی گردید.

🔸 افزایش سرمایه از تجدیدارزیابی و آورده نقدی و همچنین فروش دارایی ها و خروج از بنگاه داری می تواند محرک رشد قیمت نمادهای بانکی شود. به عبارت دیگر این گروه هنوز پتانسیل رشد دارد و گزینه مناسبی برای سهامداری است.

🔸 حمله پهبادی روز گذشته به تاسیسات آرامکو که نیمی از تولیدات نفت عریستان را متوقف کرد خبر مهم دیگری است که اثر ان فردا با باز شدن بازارهای جهانی مشخص خواهد شد. بسیاری تحلیلگران بر این عقیده هستند که ذخایر استراتژیک کشورها پاسخگوی حجم کاهش عرضه عربستان نیست و حتی اگر هم باشد، ریسک امنیت تاسیسات نفتی از این پس در قیمت نفت لحاظ خواهد شد و قیمت نفت را افزایش می دهد.

🔸 افزایش قیمت نفت و چشم انداز مثبت توافق احتمالی آمریکا و چین می تواند بر قیمت کامادیتی ها اثر مثبت داشته باشد و توجه بازار را دوباره به نمادهای کامادیتی محور جلب کند.