امروز بازار سهام تحت تاثیر افزایش ریسکهای سیاسی، بار دیگر به محدوده منفی و اصلاحی گام برداشت. طی روزهای گذشته علاوه بر نوسانات کاهشی بازارهای جهانی، انتشار اخباری مبنی بر توقف نفتکش ایرانی در آبهای اسپانیا و قطعی شدن افزایش درصد غنی سازی ایران در مهلت تعیین شده ، دو خبر مهمی بود که عرضه ها را در بازار فزونی داد!

برخی از تلافی ایران در خصوص توقف نفتکش ایرانی ابراز نگرانی کردند و برخی نیز از شروع غنی سازی و جلسه شورای حکام در روز چهارشنبه و نتایج آن نگران هستند! اما اخبار هر چه باشد عاملی برای اصلاح بازار در محدوده های نزدیک به نقاط مقاومتی بوده است. هر چند شرایط بازار آنچنان مساعد نیست، اما به اعتقاد هنوز هیچ گونه علائم ریزشی در روند شاخص کل وجود ندارد و محدوده 240 تا 244 هزار واحد تراکم حمایتی قوی برای برگشت مجدد شاخص به روند صعودی خواهد بود. از طرفی حجم معاملات در منفی های امروز آنچنان بالا نبود که نگرانی ایجاد کند. به نظر می رسد بیش از بحث هسته ای، موضوع توقف کشتی ایرانی در آبهای اسپانیا بود که نگرانی زیادی را ایجاد کرده بود. سهام بنیادی بازار صف فروش محسوسی به خود ندید و خریداران در منفی ها حضور جدی داشتند. هر چند عملکرد ماه اخیر برخی از سهام بنیادی بازار از جمله شپدیس و زاگرس در تولید چندان مساعد نبوده است، اما به طور کلی اوضاع نگران کننده نیست.

اما نگرانی ها در خصوص ریزش در سهام غیربنیادی بازار فزونی یافته است و امروز تعدادی از آنها با فشار سنگین عرضه همراه بودند. مدتی است اصطلاح "پروژه" کردن سهام در بین فعالان بازار فزونی یافته است. این فعالیت شناسایی سهام کوچک و رشد آن با پمپاژ پول است. در این بین برخی مصوبات قانونی و خلاء های نظارتی نیز کمک شایانی به آنها نموده است. از جمله آنها می توان به فرایند تجدید ارزیابی اشاره نمود. عدم اجرایی شدن قانون جدید فرابورس در خصوص بازار پایه در دسته بندی سهام، نیز فرایند "پروژه" نمودن سهام را تسهیل کرده است.

منبع:هدف حافظ