نگرانی ها در خصوص تحریم های جدید آمریکا به سر آمد و این تحریم ها نه تنها اثری جدید نداشت، بلکه بازارها را بیش از پیش واکسینه کرد! بنابراین امروز شاهد رشد بورس و نزول دلار آزاد بودیم

در عمل آمریکا مهره جدیدی برای تحریم در دسترس ندارد و با پایان سیطره تحریم ها مواجه است! از طرفی در موعد انتشار گزارش ماهانه و فصلی شرکتها به سر می بریم. با عنایت به این موضوع و انتشار چند گزارش، بازار بیش از پیش به سهام، خصوصاً سهام بزرگ، اقبال نشان داد. بنابراین فارس، فولاد و فملی به صف خرید رسیدند و شاخص را نیز همراه خود بالا بردند. از طرفی امروز و با ابلاغ رسمی قانون بخشنامه معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها توسط سازمان امور مالیاتی باب جدیدی را در بازار سرمایه گشود. این قانون به صورت رسمی اجازه این نوع افزایش سرمایه را به تمامی شرکتها می دهد. اما نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد و از قضا پرسش فعالان بازار نیز می باشد، این است که چه شرکتهایی اقدام به این نوع افزایش سرمایه خواهند کرد؟ به عبارتی چه شرکتهایی تمایل به انجام این کار خواهند داشت؟ سایبقاً تنها شرکتهای مشمول ماده 141 قانون تجارت تمایل به این نوع افزایش سرمایه داشتند، اما در حال حاضر زمین بازی عوض شده است و تمامی شرکتها می توانند افزایش سرمایه دهند. اما ملاک ارزش بازار نسبت به مازاد تجدید ارزیابی و اراده انجام اینکار است. بنابراین عنصر اراده بسیار مهم است. به نظر می رسد اگر یک یا دو شرکت شروع به این کار کنند، به مرور شاید همه گیر شود. برخی خریدها در تاپیکو، فارس یا حتی اخابر را در این راستا در بازار می توان ارزیابی نمود. بنابراین هر چند بازار امروز، همانند دیروز از قدرت کافی برخوردار نبود، اما گشوده شدن این باب، رشدهای عجیبی در بازار را می تواند رقم زند!

به دنبال تقویت احتمال پایین آمدن نرخ بهره در آمریکا در سال جاری میلادی ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی امروز به پایین ترین رقم خود طی 3 ماه گذشته رسید. سیاست های تجاری تنشزای ترامپ در قبال شرکای تجاری آمریکا به ویژه چین موجب شده تا نگرانی ها از افت رشد اقتصادی این کشور بالا بگیرد و بانک مرکزی آمریکا برای جلوگیری از کند شدن بیشتر رشد اقتصادی به فکر اقدامات محرک اقتصادی از جمله پایین آوردن نرخ بهره بیافتد.

منبع:هدف حافظ