روند اصلاحی بازار سهام امروز نیز تداوم یافت اما بیش از هر چیز شاهد اصلاح بیشتر در سهام کوچکتر بازار بودیم و سهام بزرگ بازار بخصوص پالایشگاه ها که اخیراً از کیک رشد بازار جا مانده بودند، عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشتند.

با این حال بازار امروز شرایط خاصی را تجربه می کرد که بیش از هر چیز از اخبار سیاست بین الملل نشات می گرفت. خوشبختانه این اتفاقات نهایتاً ختم به خیر گشت و در لحظات پایانی روز قبل ورق برگشت و شاهد اتفاقات مثبتی بودیم. فارغ از کمرنگ شدن هرگونه اتفاق نظامی بر علیه ایران، از جمله شاید مهمترین خبر، تعویق اقدامات احتمالی FATF بر علیه ایران بود که تا مهر ماه مهلتی دوباره به کشورمان داده شد. شاید بتوان گفت این خبر، علیرغم همه اخبار منفی که وجود داشت، یکی از مهمترین دلایل ثبات و عدم افزایش نرخ ارز طی روز جاری می تواند قلمداد گردد. در این شرایط حتی بخش اعظم حباب مثبت سکه نیز تخلیه شد و امروز حتی قیمت سکه نیز علیرغم رشد محسوس قیمت جهانی آن تا حد زیادی ثابت ماند! از بازار ارز و طلا به عنوان دو بازار مهم هوشمند یاد می شود که سریعاً به اتفاقات احتمالی پیش رو واکنش نشان می دهند. عدم واکنش این بازارها به وقایع پیش رو نشان دهنده و تایید کننده این است که فعلاً و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به احتمال قوی هیچگونه جنگی در منطقه رخ نخواهد داد! اما به نظر می رسد شرایط نا اطمینانی های سیاسی فعلاً باقی بماند. اما از تاثیر افت جهانی شاخص دلار و اثرات آن بر نرخ داخلی ارز را نیز نمی توان غافل شد.

اما پر واضح است که با توجه به ریسک های سیاسی همیشگی در بازار سهام، وزن دادن به این اخبار شاید آنچنان صحیح نباشد و سرمایه گذار را از مسیر صحیح دور کند. انتظارات تورمی، گزارشات شرکتها و روند اقتصاد کلان است که تاثیر مهمتری از این اخبار بر بازار دارد. در شرایط فعلی نیز گزارش برج 3 شرکتها می تواند اثرات افزایشی نرخ دلار نیمایی را نشان دهد که این رویه می تواند گزارشات 3 ماهه رویایی را برای شرکتها رقم زند. نزدیک مجامع نیز هستیم که یک سود مجمع نیز برای شرکتهای بنیادی بازار در دسترس است.

در بازارهای جهانی با توجه به اینکه فدرال رزرو به زودی سیاست انبساطی را در پیش خواهد گرفت و دیگر بانک های مرکزی نظیر بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن نیز احتمالا از همین رویه تبعیت خواهند نمود، میزان سوددهی اوراق قرضه دولتی رو به کاهش گذاشته است. این رویه کاهش شاخص دلار را در پی داشت که شب گذشته با شدت بیشتری پیگیری شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که فدرال‌رزرو در بیانیه هفته قبل خود که در پایان اجلاس سیاست‌گذاری ۲ روزه این بانک منتشر شد، (کلمه «صبر، دست نزدن به نرخ بهره) را به کار نبرد. جرومی پاول، رئیس فدرال‌رزرو گفت: شرایط برای تسهیل فضای مالی، تقویت شده و این نشانه، توسط بیشتر سرمایه‌گذاران به عنوان اشاره‌ای به کاهش نرخ بهره در ادامه ۲۰۱۹ تعبیر شد. همچنین در بیانیه بانک مرکزی اشاره شد که نرخ تورم همچنان پایین‌تر از نرخ هدف ۲ درصدی این بانک باقی مانده است. پاول در جمع خبرنگاران گفت: اعضای فدرال‌رزرو در مورد برخی از داده‌های اقتصادی نگران هستند و به نظر آنها شرایط برای کاهش نرخ بهره، در حال تقویت شدن است.

منبع:هدف حافظ