بازار سهام امروز افت دیگری را متحمل شد تا گمانه ها در خصوص ورود به نوعی اصلاح در بازار تقویت شود. با توجه به حجم معاملات، این اصلاح بیش از هر چیز که "اصلاح قیمتی" باشد، احتمالاً " اصلاح زمانی جزئی" خواهد بود.

بسیاری از نمادها و صنایع، انرژی کافی برای رشد را نداشتند و نیاز به استراحت و دست به دست شدن به وضوح عیان بود. برخی از فعالان بازار این اتفاق را به دلیل اجرای قانون جدید سامانه مدیریت ریسک ارزیابی کردند. هر چند المان هایی برای اصلاح بازار از روزهای قبل نمایان شده بود، اما فی الواقع، اجرای این قانون با توجه به مشکلاتی که از اجرای آن مخابره شده است، بی تاثیر نبوده است. بنابراین برخی شایعات در خصوص اصلاح یا تغییر رویه اجرای آن به گوش می رسید.

اما با اینکه برخی فعالان بازار اجرای این سامانه را دلیلی مبنی بر منفی بازار امروز ارزیابی کردند، اما روز گذشته هم عنوان شد که ارائه آمار رشد اقتصادی سال 97 و ترس از نوعی رکود که چشمه های آن در حال ظهور است، می تواند دلیلی مبنی بر احتیاط سرمایه گذاران باشد. امروز هم با اینکه از صبح دائماً انتشار اخباری منفی در خصوص شروع قریب الوقوع گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران به گوش می رسید، اما دلار آزاد تمایلی به رشد نداشت و حتی اندکی کاهش را نیز تجربه کرد. این مساله نیز می تواند دلیل دیگری مبنی بر کاهش تقاضا باشد. اما یک خوش شانسی دوران فعلی با دوران سال 92 که رکودی فراگیر داشتیم در این است که قیمتهای جهانی ریزشی نیستند. در آن سالها افت قیمت نفت را شاهد بودیم که به رکود و کاهش قیمت فلزات پایه نیز دامن زده بود.

منبع:هدف حافظ