در واکنش به اتفاقات حوزه سیاست خارجی و بین الملل، بازار سهام امروز نوسانات منفی را تجربه کرد که البته نهایتاً با خبر ابلاغ تجدید ارزیابی ها برای تمامی شرکتها توانست از منفی ها رهایی یابد! نخست وزیر ژاپن آمد و رفت، اما همانند وزیر امور خارجه آلمان بدون نتیجه ملموسی همراه بود!

یعنی مذاکره ای در کار نخواهد بود! از طرفی اتفاقاتی در حوزه حمل و نقل دریایی در دریای عمان رخ داد که واکنش ها به این اتفاق نیز همچنان ادامه دارد! به روزهای پایانی مهلت تصویب FATF نیز نزدیک می شویم، اما عملاً اقدامی جدی در این زمینه در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت نمی گیرد! بنابراین تحت تاثیر این نوع اخبار و گمانه زنی ها بازار ارز بار دیگر رشد کرد. به نظر می رسد وارد یک نوع دوره ابهام دیگری شده باشیم! اما با همه این حرفها امروز بازار ارز توانایی رشدهای سنگین و شارپی را نداشت. یکی از مهمترین دلایل این اتفاق می تواند در شروع به کار قریب الوقوع بازار متشکل ارزی باشد. اتفاق دوم تحلیلهایی مبنی بر اینکه احتمالاً FATF در جلسه پیش رو طی روزهای آینده ایران را وارد لیست سیاه نخواهد کرد و به احتمال قوی باز هم یک مهلت دیگر خواهیم داشت.

اما بازار سهام که امروز پرعرضه ظاهر شده بود با خبر ابلاغ رسمی معافیتهای مالیاتی ناشی از تجدید ارزیابی ها بار دیگر جان تازه ای گرفت از طرفی تلاشها برای عقب نشینی فرابورس از اجرای قانون جدید بازار پایه نیز نتیجه داد و این قانون نیز به تعویق افتاد! بنابراین بانکها و سایر شرکتهایی که دارائی زیادی دارند، فارغ از اینکه زیانده یا غیر زیانده باشند، می توانند از قانون منتفع شوند. اما این قانون علیرغم مزایایی که ممکن است داشته باشند معایب بسیاری نیز دارد، از جمله اینکه نقدینگی را به طور کاذب جذب شرکتهای زیانده و غیرکارا می کند. این قانون به طرز عجیبی شرکتهای ناکارا را کارا جلوه می دهد اولاً علاقه شرکتها به استفاده از این قانون شرط است. به عبارتی عمدتاً شرکتهای زیانده این قانون را دستآوریزی برای رهایی از زیان قرار می دهند. دوماً اگر برای بروزرسانی دارائیها این نوع افزایش سرمایه برای املاک تورمی لازم است حرفی نیست! اما بهتر است این نوع تجدید ارزیابی به جای حساب سرمایه به حساب حقوق صاحبان سهام افزوده شود تا موجب متورم شدن قیمت سهام نگردد. این شرایط باعث خواهد شد تا ارزش دارائیها نیز به روز رسانی شود تا سرمایه گذاران از گمراه شدن رهایی یابند!

منبع:هدف حافظ