بازار سهام امروز باز هم وارد یک شرایط خاصی شد. با اینکه قیمتهای جهانی امروز بازگشایی نستباً خوبی را تجربه کردند، اما تداوم کاهش نرخ ارز آزاد باعث شد تا بازار سهام نیز پرعرضه ظاهر شود. عرضه ها تقریباً از نیمه های وقت شدت گرفت و شاخص راه رفته را برگشت

کاهش نرخ ارز آزاد، تقاضا در بورس کالا را محدود کرد و شاهد عقب نشینی خریداران محصولات مسی و فولادی بودیم. با اینکه ارز نیمایی هنوز کاهش چندانی نشان نداده است، اما بیم تسری کاهش نرخ ارز آزاد به ارز نیمایی خریداران در بورس کالا را محتاط کرده است. به تبع آن سهام شرکتهای دلاری نیز پرعرضه بودند. روز گذشته از دلایل سیاسی کاهش نرخ ارز صحبت شد. در این بین اما افزایش عرضه ارز در سامانه نیما به دلیل اجرای قانون جدید بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز صادراتی خصوصاً توسط پتروشیمی ها نیز مزید بر علت شد تا جلوی رشد قیمتها علیرغم اخبار تحریم پتروشیمی گرفته شود. با اینکه هنوز نمی توان سیگنالهای کاهشی را نادیده گرفت و ممکن است نرخ ارز را حتی بیش از این نیز کاهش دهد، اما بسیاری معتقدند که با پایان سفر نخست وزیر ژاپن و عدم حصول نتیجه ملموس از این سفر، ریزش قیمتها متوقف خواهد شد. تحلیلگران معتقدند در یک نگاه خوشبینانه آغاز یک مسیر طولانی گفتگو و شاید توافق خواهد بود و هیچ نتیجه ای یکباره حاصل نمی‌شود!

به دنبال عقب نشینی آمریکا از تهدید وضع تعرفه بر کالاهای مکزیکی، روز دوشنبه ارزش سهام در بورس های آمریکا و آسیا شاهد افزایش بود. آمریکا و مکزیک روز جمعه برای جلوگیری از وقوع یک جنگ تعرفه ای توافقی را منعقد کردند که بر اساس آن مکزیک با مکانیزم های مختلف اقدام به جلوگیری از ورود پناهجویان لاتین تبار به خاک آمریکا خواهد کرد. پس از آنکه عربستان اعلام کرد که اوپک و روسیه احتمالا توافق کاهش تولید را تمدید خواهند کرد و در حالی که آمریکا از تهدید خود مبنی بر وضع تعرفه بر کالاهای مکزیکی عقب نشینی کرده است، قیمت نفت روز دوشنبه افزایش داشت.

منبع:هدف حافظ