بازار سهام امروز وضعیت خاصی را سپری نمود. در حالی نوسانات کاهشی بازارهای جهانی، بورس تهران را آزار می داد، انتشار خبر تحریم پتروشیمی ایران از سوی آمریکا بازار را بار دیگر به لاک دفاعی فرو برد.

با اینکه این تحریم ها مساله تازه ای نیست و اقدام آمریکا در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران تعجب برانگیز و غیرمنتظره بود، اما پرسش اساسی در این است که عملاً این تحریم ها با تحریم های قبلی چه تفاوتی دارد؟ این تحریم ها که در غالب تحریم کاتسا عملیاتی شده است در حقیقت باعث می شود که شرکتهای همکار نیز خودشان تحریم شوند. در گذشته شرکتهای همکار صرفاً جریمه می شدند، اما در قانون فعلی خودشان نیز مشمول تحریم های آمریکا خواهند شد! اما نکته ای که وجود دارد، عملاً با قانون تحریم های قبلی، بسیاری از شرکتهایی که می خواستند همکاری نداشته باشند، همکاری خود را قطع کرده و یا کاهش داده بودند و عملاً تحریم های فعلی، شرکت جدیدی را نمی ترساند! از طرفی با توجه به اینکه حجم تولیدات پتروشیمی ایران رقمی قابل‌توجه بوده و سالهاست که بخشی از مصرف‌کنندگان تولیدات پتروشیمی به تولیدات پتروشیمی ایران وابسته هستند، تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به این سادگی قابل جایگزینی نیست. محصولات پتروشیمی، محصولاتی با ارزش افزوده‌اند، یعنی محصولاتی هستند که روی آن کار بسیار شده، فرآیند طی شده، تکنولوژی سوار شده و تبدیل به یک محصول دیگر شده‌اند. در صنعت پتروشیمی به‌مراتب سخت‌تر و هزینه‌برتر از نفت خام است که بخواهیم به یک کارخانه تولید محصولات پایین‌دستی پتروشیمی از این بعد از جای دیگر خرید کن! نهایتاً اینکه به اعتقاد کارشناسان، تحریم صنعت پتروشیمی به‌سرعت امکان‌پذیر نیست و در طول زمان نیز دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که تحقق این تحریم را با چالش‌های متعددی همراه می‌کند. از دگر سو با اینکه اثرگذاری این تحریم ها با کاهش جزئی در نرخ های فروش در قالب تخفیف ها رخ داده است، اما حجم فروش کاهش قابل ملاحظه را را تجربه نکرده است. روند انتشار گزارشات ماهانه نیز موید آن است.

انتشار این خبر حتی بازار دلار را نیز تحت تاثیر افزایشی قابل توجه مواجه نکرد و این مساله نیز خودش عامل دیگری در جهت بی اثر بودن یا کم اثر بودن تحریم های پتروشیمی بود. خوش بینی بازار نسبت به سفر شینزو آبه به ایران در جهت حل مناقشات تهران و واشنگتن نیز عامل دیگری در جهت فشار بر قیمت ارز می باشد. هرگونه دست انداز در مذاکرات آتی برجامی ممکن است باعث افزایش قیمت دلار و متاثر شدن بازارها شود.

اما در این فضا سهم های بزرگ و متاثر از تحریم پتروشیمی و هلدینگهای وابسته امروز تحت تاثیر روانی خبر تحریم پتروشیمی با افزایش نسبی عرضه مواجه شدند. در این فضا اما بار دیگر توجه بازار به سهام کوچکتر، از جمله داروئیها، غذایی ها و یا سیمانیها و قطعه سازان جلب شد.

منبع:هدف حافظ