بازار سهام امروز و در اولین روز زمستان با افت قیمتها کار خود را آغاز نمود. حجم معاملات آنچنان بالا نبود و فشار فروش آنچنان سنگینی دیده نمی شد.

به عبارتی می توان گفت که در محدوده های حمایتی شاخص کل در نقاط 153000 واحدی، تمایلی از طرف فروشندگان برای عرضه سهام خود دیده نمی شد. تنها افت قیمت جهانی نفت باعث شد تا صفوف فروش کم حجمی در پالایشگاه ها تشکیل شود که آنها نیز در کف قیمتی خریدار داشتند. بانکها و خودروسازان نیز از ابتدای وقت پرتقاضا دنبال شدند. به نظر می رسد فردا در منفی ها باز هم خریدارانی وجود داشته باشند، اما همچنان ضعف تقاضا پابرجا خواهد ماند. می توان خوش بینی بود که قیمتهای جهانی در شروع هفته جاری با افت همراه نشوند و بورس تهران نیز همین نقاط را به عنوان کف قیمتی قلمداد کند و ریزشهای بیشتری را متحمل نگردد. انتشار گزارشات ماهانه نیز می تواند چشم انداز خوبی از تخمین سود امسال و سال آتی شرکتها با اثرگذاری تحریم ها به فعالان بازار بدهد.

بانک مرکزی چین روز چهارشنبه یک ابزار سیاست هدفمند را برای تحریک وام دادن به شرکت های کوچک و خصوصی راه اندازی کرد. سیاستگذاران گام های بیشتری برای کاهش فشار اقتصادی در روند نزولی داشته اند که می تواند به تقویت احساسات بازار کمک کند. اما در بازار فولاد چین آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی 6 دلار افت داشته 487 دلار هر تن درب انبار شد. بیلت صادراتی چین نیز پایان هفته گذشته 4 دلار افت داشته 420 دلار هر تن فوب شد. قیمت متانول و اوره نیز همچنان تحت تاثیر افت قیمت نفت، نزولی بودند. بانک مرکزی آمریکا، چهارشنبه هفته گذشته نرخ بهره را برای چهارمین بار در سال جاری میلادی افزایش داد اما احتمال می‌رود با توجه به افزایش انتقادات نسبت به افزایش نرخ بهره، این کار در سال آینده با توجه به مشکلات پیش آمده برای بازارهای مالی و کاهش رشد اقتصاد جهانی، با شتاب کمتری صورت گیرد. بانک مرکزی آمریکا در تازه‌ترین برآورد خود از اقتصاد این کشور پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی امسال بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به جای ۳.۱ درصد قبلی، ۳ درصد باشد. این بانک هم‌چنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی سال آینده آمریکا را از ۲.۵ درصد به ۲.۳ درصد کاهش داد. تحلیل‌گران معتقدند تقویت ارزش دلار و جنگ تعرفه‌ای نیز از دیگر دلایل کاهش رشد اقتصادی آمریکا است

منبع:هدف حافظ