امروز بازار سرمایه در اوج دوران  بی پولی خود بود بازار فاز منفی ندارد در واقع می توان گفت فروشنده ها  تقریبا در بازار خسته  شدند ولی این خریداران  هستند که انگیزه ای برای خرید در بازار ندارند . 

واقعا  شرایط بازار خاص است و نمی توان چیزی گفت  بازار در دل خود ترس های عجیبی راهم دارد  . از یک  سو از بازارهای جهانی و اتفاقات خاص ان میترسد  از سوی دیگر از رکود  ناشی از تحولات  فعلی در کشور میترسد که  بخش هایی از ان برخی صنایع را دربر گرفته و همین حالا نیز دربورس کالا تقاضا برای محصولات کم  شده و از سوی دیگر در صادرات نیز میترسد خیلی قوی عمل نشده و فضا کمی خاص پیش برود و این می شود نتیجه کار که بازار میترسد سهم  بخرد و میترسد با حجم  بالا  بخرد.

و اما در این یک هفته قرار است چه  بشود این  یک هفته  اخرین هفته پاییز است و امید  به  بازار قوی نیست. نزدیک ترین نوع خبرها خبرهای کدالی است که  قرار است اوایل هفته  بعد  راهی بازار شود  به نظر موج این  گزارش های ماهانه می تواند کمی خیال  بازار را اسوده تر کند و خریداران  را  شجاع تر ... ولی این که یک نقطه برگشت  قوی برای بازار شود  بعید میدانیم این  طور باشد می تواند  یک موج  و یا  بهتر بگوییم  ریز موج  خوب برگشتی را  رقم بزند ولی ایجاد تحول در بازار به  یک خبر قوی نیاز دارد.

بسیاری معتقدند  بازار از ترس تحولات  سیاسی و تحریم و اثرات ان  است که به این وضعیت  دچار شده و رکود فعلی در اقتصاد و مشکلات نیز همه ناشی از همین امر است و راه  چاره و نجات و زمان  برگشت  قطعی بازار را نیز یک  چیز میدانند  بهبود وصعیت  سیاسی ! ولی در کنار این پیش بینی صرفا  سیاسی اعتقاد داریم روند  گزارش دهی شرکت ها نیز در مقاطع  مختلف موثر بوده و می تواند عاملی برای  ایجاد موج ها  شود ولی نه موج های قوی و بزرگ ...

و اما  بحث اخر در مورد  خبری است که  گفته شده  بانک‌های خصوصی که تا پیش از این با نرخ سود ۲۰ تا ۲۳ درصد سپرده افتتاح می‌کردند، با تاکید اخیر رئیس کل بانک مرکزی، نرخ‌های سود سپرده جدید را به ۲۰ درصد کاهش داده‌اند . ببنید این خبر نه این که خارق العاده خوبی باشد خیر ولی اگر همین نرخ  ۲۰% رعایت  شود و بی نظمی در بازار پول در جریان نباشد  خبرخوبی است این که  بازار می تواند حداقل شاهد  رقابت های کشنده  برای نرخ  سود نباشد خبرخوبی است  برای پول های بزرگ دروازه های نرخ  سود  بالا  باز بود و شاید هنوز هم  باز باشد ولی نرخ  ۲۰% نرخی است که انقدرها هم  جذاب نیست و از دل همین  بازار می شود ۲۰% بدون دردسر کسب کرد.

منبع:بتاسهم