در قسمت گزارشات روزانه مطالبی در مورد وضعیت شاخص کل ، خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام اعم از سیاسی ، قوانین جدید و تاثیر آنها بر صنایع مختلف ، حجم و ارزش معاملات بازار ، نرخ های جهانی ،نرخ ارز و طلا و تاثیر هر یک از این اخبار بر بازار سهام بررسی می گردد.

#یادداشت_روز

۱۴ مهر ۹۸
🔸 در روز جاری شاخص کل بورس 2.17 درصد کاهش داشت و با 7097 واحد عقب نشینی به کانال 320 هزار واحد بازگشت.

🔸 ارزش معاملات نیز نسبت به روز قبل 12 درصد کاهش داشت با این حال ارزش معاملات خرد بورس همچنان بالای 2000 میلیارد است که نشان میدهد هنوز نقدینگی زیادی در بازار جریان دارد.

🔸معاملات امروز شروع خوبی نداشت و با هیجان فروش شدیدی شروع شد. با اینکه فشار فروش بسیار بالا بود اما عمده صف های فروش در ساعت ابتدایی معاملات جمع شد، به طوری که ارزش معاملات در یک ساعت آغازین به 1000 میلیارد تومان رسید که کم سابقه است. با این حال برخی نمادهای که در چند ماه گذشته رشد زیادی داشتند و تعدادی از آنها دارای حباب قیمت هستند با صف فروش به کار خود پایان دادند. در مجموع بازار نشان داد که برای نمادهای ارزنده خریدار وجود دارد و عرضه های هیجانی مثل امروز را به چشم فرصت خرید نگاه می کند.

🔸 در میان صنایع مختلف، گروه بانکی همچنان مورد توجه سرمایه گذران است و بعد از بازگشایی بانک ملت ارزش معاملات این گروه حتی بیش از پیش افزایش یافته است. به نظر میرسد نمادهای بانکی همچنان از پتانسیل رشد برخوردار هستند. دیروز بانک ملت هرچند شایعات مربوط به دریافت غرامت 1.2 میلیارد پوندی از سوی بانک ملت را تکذیب کرد اما برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که این بانک از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی دارد و می تواند در میان مدت قیمت های بالاتری را هم ببیند و در صورت ادامه رشد بانک ملت، اختلاف ارزش بازار سایر بانک ها با این بانک، می تواند محرک رشد قیمت سایر نمادهای بانکی شود.

🔸 در گروه دارویی امروز فشار فروش بالا بود. البته بعد از چند روز معاملات پر حجم، کاهش تقاضا و اصلاح دور از انتظار نیست.

🔸 گروه های انبوه سازی و سیمان نیز همچنان پر تقاضا هستند، به طوری که بسیاری از نمادهای این دو صنعت در پایان معاملات امروز در دامنه مثبت یا با صف خرید بسته شدند. عدم تناسب بین ارزش جاری و ارزش دارایی های نمادهای انبوه سازی و همینطور ارزش جاری و ارزش جایگزینی سیمانی ها باعث توجه بسیاری از سرمایه گذرارن به این گروهها شده است. البته در مورد گروه سیمان باید اشاره کنیم که در صورت افزایش مجدد نرخ سیمان، اکثر شرکت ها پتانسیل رشد سودآوری بالایی دارند و از این جنبه نیز جالب توجه هستند.

🔸 در مجموع امروز فشار فروش بسیار بالا بود اما اکثر فروش ها در بازار جذب شد و کمتر صف خرید سنگینی را شاهد بودیم. بسیاری از نمادها که منفی معاملات را شروع کرده بودند، با قدرت تقاضای بالا مثبت شدند و بعضا به صف خرید رسیدند. انتظار داریم تعداد نمادهای مثبت فردا بیشتر از امروز باشد.

#یادداشت_روز

۶ مهر ۹۸
🔸 شاخص کل در روز جاری با 1.79 درصد رشد به 320 هزار واحد رسید. ارزش معاملات خرد سهام در بازار بورس 1800 میلیارد تومان بود که نشان می دهد ورود پول به بازار همچنان ادامه دارد.

🔸 صنایع فولاد، بانک، پتروشیمی و داروسازی صنایع مورد توجه بازار در روز جاری بودند. در صنعت فولاد دو نماد #فولاد و #ذوب نزدیک به نصف ارزش معاملات این گروه را به خود اخصاص دادند.

🔸 ذوب آهن که در معاملات چهارشنبه گذشته موفق شده بود سقف تاریخی خود را با حجم معاملات بالا بشکند، امروز نیز روند رو به رشد خود ادامه داد و بعد از معامله 133 میلیون برگ سهم با صف خرید سنگین معاملات امروز را به پایان رساند. در روزهای پیش رو و در بازه کوتاه مدت ممکن است معاملات متعادل تری ارا از این نماد شاهد باشیم اما تا زمانی که بالای سقف شکسته شده قرار دارد، روند سهم صعودی است.

🔸 گروه پتروشیمی که این روزها مورد توجه سرمایه گذارارن است، امروز معاملات متعادل تری از نسبت به هفته گذشته داشت. برخی از نمادهای این گروه مانند پتروشیمی #جم و #تاپیکو به سطح قیمت های جدیدی رسیده اند و شناسایی سود برخی سهامداران باعث اصلاح زمانی در این نمادها شده است اما با توجه به وضعیت بنیادی، ریسک بالایی ندارند و مستعد رشد بیشتر هستند.

🔸 در این گروه نماد #زاگرس امروز با صف فروش سنگین به کار خود پایان داد. در این نماد شایعاتی در بازار وجود داشت در مورد سود بالای 2000 تومان در سال جاری که با توجه به گزارش های منتشر شده، به نظر میرسد که این سود محقق نمی شود. به همین دلیل عرضه در این نماد به شدت افزایش داشته است. به نظر میرسد معاملات این نماد در روزهای آینده متعادل شود، چرا که با در نظر گرفتن سود بین 1300 تا 1500 تومان برای هر سهم زاگرس، نمی توان گفت قیمت جاری سهم از قیمت تعادلی چندان فاصله ندارد.

🔸 نمادهای بانکی همچنان مورد توجه بازار هستند. بانک پاسارگاد امروز نیز با صف خرید سنگین به کار خود پایان داد. دو سهم پر معامله #وتجارت و #وبصادر در سقف قیمت همراه با صف خرید پر حجم بسته شدند و حجم عرضه ها در هر دو نماد به طور محسوسی کاهش داشته است. مخصوصا در نماد #وبصادر که حجم معاملات آن یک سوم میانگین ماهانه کاهش داشت.

🔸 در مجموع روند بازار همچنان صعودی است و ورود پول با قدرت ادامه دارد به طوری که اجازه اصلاح طولانی مدت به بازار نمی دهد و شاخص کل همچنان به شکشتن مقاومت های ترسیمی بسیاری از تکنیکالیست ها ادامه می دهد.

#یادداشت_روز

۳ مهر ۹۸
🔸 امروز شاخص کل با 0.71 درصد رشد به 314409 واحد رسید تا بازدهی بورس از ابتدای سال به 78 درصد برسد.

🔸 ارزش معاملات خرد سهام در بازار بورس نسبت به روز گذشته 20 درصد کاهش یافت و از 1636 میلیارد تومان تجاوز نکرد.

🔸 بخش عمده معاملات به نمادهای بانکی و فولادی اختصاص داشت. گروه بانک به کمک معاملات بسیار پر حجم نماد #وپاسار پر معامله ترین صنعت بازار در روز جاری بود. این بانک به دلیل پیشنهاد هیئت مدیره برای افزایش سرمایه 30 درصدی از محل اندوخته مورد توجه سرمایه گذاران بود.

🔸 امروز 416 میلیون برگ بانک پاسارگاد به ارزش 101 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که بیش از 80 درصد فروشنده ها سهامداران حقوقی بودند. با وجود عرضه های سنگین با صف خرید پر حجم به کار خود پایان داد.

🔸 بانک دی نیز امروز معاملات پر حجمی داشت، البته برخلاف بانک پاسارگاه کاهش قیمت 5 درصدی را تجربه کرد به طوری که 114 میلیون سهم این بانک در کف قیمت مجاز روزانه مورد داد ستد قرار گرفت. بعد از آنکه بانک دی نتوانست نیروگاه دماوند را به قیمت مورد نظر به فروش برساند، برای خروج از ماده 141 تصمیم گرفته شده که سهام این نیروگاه با سهام ماهتاب گستر که یک مجوعه نیروگاهی است، تهاتر شود و با شناسایی سود، زیان انباشته بانک کاهش یابد. سهامداران که انتظار تجدید ارزیابی سنگین داشتند با انتشار خبر تهاتر قصد خروج از این نماد را دارند و موجب کاهش قیمت در روزهای اخیر شده است.

🔸 ذوب آهن نیز با معاملاتی به ارزش 79 میلیارد تومان امروز توانست بالاتر از سقف تاریخی 2150 ریالی قرار گیرد و رشد بیشتر قیمت این نماد در روزهای آتی دور از انتظار نیست.

🔸 به طور کلی اگرچه بازار سرمایه این روزها چندان ارزان نیست اما هنوز ورود پول به بازار با قدرت ادامه داد و نمادهایی که به طور نسبی ارزان هستند و ارزش جاری خود را با دلار روز منطبق نکرده اند، هنوز پتانسیل رشد دارند.

#یاداشت_روز

۱ مهرماه ۹۸
🔸 روزهای خاصی را در بازار سرمایه پشت سر می گذاریم. بعد از ریزش سنگین اواخر هفته گذشته، امروز شاخص سقف قبلی خود را شکست و با 3.10 درصد رشد به 311471 واحد رسید. عامه مردم همچنان در حال وارد کردن سرمایه های خود به بازار سرمایه هستند، نهادهای دولتی نیز در روزهای منفی از بازار حمایت کرده و مانع ریزش بیشتر شاخص می شوند.

🔸 ارزش معاملات خرد بورس امروز به 2094 میلیارد تومان رسید که جزو بالاترین ارقام در سال جاری است. نمادهای بانکی همچنان پر معامله ترین نمادهای بازار هستند. در این گروه امروز #وبصادر معاملات مثبتی داشت و موفق شد از کانال نزولی چند روز اخیر خارج شود. نماد #ونوین امروز نیز بسیار پر تقاضا بود به طوری که با معاملاتی با ارزش 69 میلیارد تومان پر معامله ترین نماد در روز جاری بود.

🔸 نمادهای پتروشیمی نیز امروز روز مثبتی را پشت سر گذاشتند و ارزش معاملات این گروه به 226 میلیار تومان رسید که یکی از بالاترین ها در هفته های اخیر است.

🔸 در گروه خودرو شرکت های قطعه سازی اگرچه اندکی کاهش قیمت را تجربه کردند اما بسیار پر حجم معامله شدند. نماد #خوساز بعد معامله 122 میلیون برگ سهم به سقف قیمت رسید. اما همچنان قدرت فروشنده در این نماد و برخی دیگر از نمادهای پر معامله گروه خودرو مانند #خریخت، به مراتب بیشتر از خریدارهاست.

🔸 گروه بهمن سهامدار عمده خریخت، نزدیک به 30 درصد از سهام تحت تملک خود را در روزهای اخیر به صورت خرد در بازار فروخته است که عمده عرضه ها در سقف قیمت مجاز نوسان روزانه صورت گرفته است. با این حال همچنان شاهد تقاضای بسیار بالای اشخاص حقیقی برای این نماد هستیم.

🔸 اکثر نمادهای بازار امروز مثبت معامله شدند و برخلاف ماههای گذشته شاهد تقاضای قوی برای نمادهای بزرگ هستیم. در زمانی که بازار این چنین مثبت است و اکثر سهم ها روزهای خوبی را تجربه می کنند، صحبت از ریسک و اصلاح زدن خریدار نخواهد داشت و به احتمال زیاد با رشد بیشتر بازار اعتبار گوینده کاهش خواهد یافت. به همین دلیل اکثر تحلیلگران سعی می کنند خوشبین بمانند و نگرانی خود را بسیار محتاطانه ابراز می کنند.

🔸 در هر حال وظیفه ما این است که به کاربران هشدار دهیم که در شرایط کنونی هر سهمی مناسب خرید نیست و در نظر داشته باشید بازاری که شارپ رشد می کند اصلاح تندی هم خواهد داشت.

#یادداشت_روز

۳۱ شهریور ۹۸
🔸 شاخص کل بورس امروز با 1.47 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در 302 هزار واحد بسته شد. ارزش معاملات خرد نیز نسبت به دیروز رشد مناسبی داشت. در بازار بورس 4 میلیارد برگ سهم به ارزش 1591 میلیارد تومان داد و ستد شد که نزدیک به میانگین هفته های اخیر است.

🔸 نمادهای بانکی همچنان مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارند و بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. نماد #ونوین پس از پایان عرضه های سنگین سهام وثیقه تامین مسکن جوانان، امروز توانست با صف خرید سنگین به کار خود پایان دهد، اگر چه همچنان قدرت فروشنده در این نماد بسیار بالاست. ارزش معاملات #ونوین امروز به 57 میلیارد تومان رسید.

🔸 نمادهای پتروشیمی نیز امروز معاملات مثبتی داشتند به طوری که در پایان ساعت معاملاتی نمادهای #جم_پیلن #زاگرس #جم #شپدیس #شیراز #کرماشا و #شغدیر با صف خرید به کار خود پایان دادند. رشد قیمت پروپان، بوتان و متانول در بازار چین از دلایل اقبال سرمایه گذاران به نمادهای پتروشیمی است.

🔸 یکی از جا مانده های بزرگ گروه پتروشیمی، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با نماد #تاپیکو می باشد. این نماد با داشتن زیر مجموعه های ارزشمند و همینطور بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در سال 1398 با 85 درصد از ظرفیت اسمی فعالیت خواهد کرد، توان رشد سودآوری مناسبی دارد و این قیمت ها ارزشمند است.

#یادداشت_روز

۳۰ شهریور ۹۸
🔸 شاخص کل بورس امروز با 1.21 درصد افزایش نسبت به روز گذشته دوباره وارد کانال 297 هزار واحد شد. اگرچه شاخص کل افزایش نسبتا خوبی داشت اما باز هم شاهد کاهش ارزش معاملات بودیم. به طوری که ارزش معاملات خرد بورس از 1319 میلیارد تومان تجاوز نکرد و نسبت به روز گذشته 10 درصد کاهش داشت و یکی از کمترین مقادیر در سه هفته گذشته را ثبت نمود.

🔸 از طرف دیگر در اکثر نمادهای پر معامله مانند نمادهای بانکی و خودرویی قدرت فروشنده از خریدار بیشتر بود، به عبارت دیگر سرانه فروش هر کد حقیقی بالاتر از سرانه خرید کدهای حقیقی بود.

🔸 در برخی نمادها ماننده #ونوین و #وپاسار با فشار فروش از طرف حقوقی ها مواجه بودیم. لازم به ذکر است که وپاسار از جمله نمادهایی بود قدرت خریدار حقیقی بالاتر از فروشنده بود.

🔸 بعد تنش های سیاسی چند روز اخیر و با توجه به رشد سنگین بسیاری از نمادهای بازار در چند ماه گذشته، رفتار محتاطانه سرمایه گذاران دو از انتظار نیست.

🔸 امروز گروههای بانک و خودرو همچنان مورد توجه خریداران بودند. در گروه بانک ونوین معاملات بسیار پر حجمی داشت و 299 میلیون برگ سهم این بانک به ارزش 122 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. نزدیک به 90 درصد عرضه فروشندگان حقوقی بودند و به نظر میرسد فروشنده اصلی بانک سینا باشد که سهام توثیقی شرکت تامین مسکن جوانان را جهت تسویه بدهی به فروش میرساند. باید دید که با حجم سنگین عرضه های این چند روز اخیر این نماد می تواند حمایت 400 تومان را حفظ کند یا خیر. در صورت حفظ این سطح قیمت میتوان به رشد آن در کوتاه مدت خوشبین بود.

🔸 در گروه خودرو شاهد معاملات بسیار پر حجمی در برخی از قطعه سازها ازجمله #خوساز و #خریخت بودیم. در نماد #خوساز بیش از 4 درصد کل سهام شرکت و نزدیک به 12 درصد شناور سهم امروز جابجا شد. بعد از رشد های سنگین چند هفته اخیر معامله این حجم سنگین همراه با قدرت فروشنده بسیار بالا، نشانه خوبی نیست و احتمال ایجاد سقف قیمت را تقویت می کند.

👈 سهامداران محترم توجه داشته باشند که تحت تاثیر هیجانات کاذبی که برخی کانالهای تلگرامی به بازار القا می کنند قرار نگیرند. در این شرایط باید بیش از همیشه محتاط باشند و از سهامی که خروج پول قوی دارند دوری کنند. معمولا سهامی که دارای حباب قیمتی هستند و در سقف قیمت قرار دارند بیشتر تبلیغ می شوند تا بازیگرها فرصت خروج در قیمت بالا داشته باشند.

🔸 در بازار پایه تقریبا معاملات در کف قیمت هفتگی قفل شده و قوانین جدید کلا نقد شوندگی این بازار را از بین برده است. سرمایه بسیاری از سرمایه گذاران بورس در این بازار فریز شده. این مسئله قطعا تاثیر منفی بر روی معاملات بازارهای اصلی بورس و فرابورس دارد.

👈 #یادداشت_روز

۲۷ شهریور ۹۸
🔸 امروز یکی از بزرگترین افت های شاخص کل در چند ماه اخیر را شاهد بودیم، به طوری که شاخص کل 2.62 درصد از ارزش خود را از دست داد و با 7915 واحد کاهش به عدد 294 هزاز واحد نزدیک شد.

🔸 بسیاری از معامله گران از 300 هزار به عنوان عدد حمایت قوی یاد می کردند که امروز این سطح تحت تاثیر تنش های سیاسی با قدرت شکسته شد. سطح حمایت بعدی شاخص قوی شاخص کل بین 285 تا 290 هزار واحد عنوان می شود. در کنار این کاهش سنگین، معاملات امروز نکات مثبتی هم داشت. کاهش ارزش معاملات و عدم تشکیل صف فروش سنگین از جمله نکات مثبت است.

🔸 ارزش معاملات خرد در بازار بورس امروز 1477 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 480 میلیارد تومان یا به عبارت دیگر 25 درصد کاهش داشت. در بین صنایع بزرگ همچنان نمادهای بانکی مورد توجه سرمایه گذاران هستند و بیشتر از 10 درصد از کل معاملات بازار سرمایه را به خود اخصاص دادند. با این حال عرضه های سنگین سهامداران حقوقی در نمادهای #وبصادر و #وتجارت در روزهای اخیر، مانع رشد بیشتر این گروه شده است.

🔸 صنعت پالایشگاهی امروز معاملات ضعیفی داشت و حتی نمادی مانند #شتران تا کف قیمت مجاز افت کرد ولی حمایت های حقوقی مانع تشکل صف فروش شد. به نظر میرسد تنش های سیاسی و امنیتی منطقه موجب ترس سهامداران این نمادها شده و ترجیح دادند که شناسایی سود کنند.

🔸 در گروه خودرو معاملات پر نوسانی را شاهد بودیم. معاملات مثبت و تشکیل صف خرید برای نماد #خگستر در ساعت های میانی معاملات باعث توجه سرمایه گذاران به این گروه شد و در ادامه شاهد جمع شدن صف فروش ایران خودرو و افزایش قیمت تا نزدیک صفر تابلو بودیم. همینطور در نماد #خریخت شاهد معاملات بسیار پر حجمی بودیم که در نهایت با صف خرید سنگین به کار خود پایان داد.

🔸 در ساعت های پایانی معاملات تقاضای خرید نسبت به ساعت های ابتدایی مقداری افزایش یافت و کمی از هیجان فروشندگان کاسته شد. با توجه به اینکه شنبه آخرین روز تسویه اعتبارات است به نظر میرسد اوایل هفته آینده معاملات متعادل تر باشد.

#یادداشت_روز
۲۶ شهریور ۹۸

🔸 روزهای خاصی را در بازار پشت سر می گذاریم. رسیدن شاخص به 300 هزار واحد، همچنین فضای بورس به شدت دو قطبی شده است.

🔸 عده ای از تحلیلگران معتقدند که شاخص و به سقف خود رسیده و اکثر سهم های بازار دارای حباب مثبت هستند. اما عده ای دیگر به قدرت نقدینگی ای که در حال ورود به بازار است اشاره می کنند و اعتقاد دارند که شاخص کل فعلا صعودی خواهد بود و جای نگرانی چندانی ندارد. در چنین شرایطی بهترین کار پایبند بودن به حد ضرر است.

🔸 ارزش معاملات خرد امروز نسبت به روز گذشته کاهش داشت، اما در گروه بانک وضعیت متفاوتی را شاهد بودیم. به مدد معاملات بسیار پر حجم دو نماد #وبصادر و #وتجارت ارزش معاملات این گروه به رقم بی سابقه ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. دو نماد مذکور به دلیل قیمت های زیر قیمت اسمی مورد توجه بسیاری از سرمایه گذراران حقیقی هستند.

🔸 مسئله نگران کننده در مورد این نمادها عرضه های بسیار سنگین حقوقی هاست. در صورتی که این دو سهم پر تقاضا در روزهای آینده منفی شوند، می تواند بر روی کلیت بازار اثر منفی بگذراد.

🔸 گروههای بزرگ دیگر بازار مانند آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشی نیز معاملات منفی و نه چندان پر حجمی داشتند. از نظر بنیادی نمادهای بزرگ این گروهها که شاخص سازهای اصلی نیز می باشند، دارای حباب مثبت نیستند و البته نمی توان گفت زیر ارزش هم معامله می شوند. بلکه در محدوده متعادل هستند.

🔸 به احتمال زیاد از شنبه هفته آنده که تسویه اعتبارات پایان می یابد، شاهد معاملات متعادل تری باشیم و بعد گزارش های عملکرد شهریور ماه را داریم که می تواند روند بازار را تحت تاثر قراردهد. روند آتی بسیاری از سهم ها تحت تاثیر انتظارات بازار از گزارش های شش ماهه خواهد بود. به نظر میرسد گزارش های شش ماهه P/E ttm کلی بازار را اندکی کاهش دهد و از این جهت ریسک بازار را کاهش خواهد داد.

#یادداشت_روز
۲۵ شهریور ۹۸

🔸 شاخص کل بورس تهران امروز با 1.16 درصد افزایش نه تنها کاهش دیروز را جبران کرد بلکه سقف جدیدی نیز به ثبت رساند. البته در دقایق پایانی معاملات، شاخص کل از اوج 307 هزار واحدی خود، کمی عقب نشینی کرد و در کانال 305 هزار واحد بسته شد.

🔸 همچون روز گذشته امروز نیز روز معاملات پر حجمی را شاهد بودیم به طوری که ارزش معاملات خرد بازار بورس به 21300 میلیارد تومان رسید. حجم معاملات در چند روز اخیر بسیار بالا بوده است. هرچند قدرت خریدارها تا اینجا بیشتر از فروشنده ها ست اما با در نظر گرفتن سطوح قیمتی سهم های شاخص ساز و تسویه اعتباری مشتریان کارگزاری هایی که سال مالی پایان شهریور دارند، به نظر میرسد بازار به چند روز استراحت و کف سازی های جدید نیاز دارد و اگر در بعد سیاسی و نرخ ارز اتفاق خاصی نداشته باشیم، بازار سرمایه می تواند به رشد خود ادامه دهد.

🔸 در مجموع به نظر میرسد، با فرض ثبات متغییر های اقتصادی، اکثر نمادهای بازار افق رشد زیادی نداشته باشند. و پیدا کردن تک سهم هایی که از نظر بنیادی هنوز پتانسیل رشد بالایی داشته باشند، دشوار است. به همین دلیل باید به تازه واردین بازار سرمایه هشدار داد که با رویای رشد های چند صد درصدی یکسال نیم گذشته وارد بازار نشوند.

🔸 اما با سرمایه گذاری اصولی و کنترل ریسک می توانند بازدهی به مراتب بالاتری از بازار های موازی در بازه یکساله کسب کنند.
همانند چند روز اخیر، امروز نیز نمادهای بانکی مورد توجه معامله گران قرار داشتند به طوری که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

🔸 وبصادر امروز بعد از مدت ها بالای 50 تومان معامله شد و در صورت تثبیت بالای این قیمت، کف جدیدی برای سهم ایجاد می شود. وپارس و وتجارت نیز معاملات پر حجمی داشتند. نمادهای ذوب، ولساپا و رمپنا نیز امروز معاملات بسیار پر حجمی داشتند.

#یادداشت_روز
۲۴ شهریور ۹۸

🔸 شاخص کل بورس تهران امروز با 0.68 درصد کاهش به 302 هزار واحد عقب نشینی کرد. به نظر میرسد منفی های شاخص را می توان به عنوان پولبک به مقاومت روانی 300 هزار واحد تعبیر کرد. ارزش معاملات خرد بازار بورس نیز با 7 درصد افزایش نسبت به روز گذشته 2173 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در سال جاری است.

🔸 با توجه به رشد پیوسته شاخص کل و بسیاری از نمادهای بازار در چند روز گذشته ، تمایل سهامداران برای شناسایی سود افزایش پیدا کرده و این مسئله یکی از دلایل عرضه های سنگین امروز بود. از طرف دیگر تسویه اعتباری ها در پایان تابستان و همچنین بازگشایی بازار پایه در روز آینده بر فشار فروش افزود. با این حال حجم ورود نقدینگی به بازار چنان زیاد است که اجازه اصلاح عمیق را نمی دهد. حتی به نظر میرسد که فروشندگان ابتدای روز در میانه های بازار تبدیل به خریدار می شوند.

🔸 گذشته از موارد ذکر شده، معاملات امروز تحت تاثیر چند خبر بود که اثر بنیادی بر وضعیت گروههای معدنی به ویژه سنگ آهن، بانک و پترو پالایشی ها دارد. وزارت سمت طی نامه ای پیشنهاد وضع عوارض برای صادرات خام مواد معدنی به ویژه سنگ آهن و حتی کنسانتره مس و روی را داده است. این خبر باعث ایجاد جو منفی در معاملات امروز سنگ آهنی ها برخی از معدنی ها شد.

🔸 انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن اعتراض خود را اعلام کرده است و باید صبر کنیم تا نتیجه مشخص شود.
در سمت دیگر بازار خبر افزایش سرمایه 585 درصدی بانک پارسیان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها موجب اقبال خریداران به گروه بانکی گردید.

🔸 افزایش سرمایه از تجدیدارزیابی و آورده نقدی و همچنین فروش دارایی ها و خروج از بنگاه داری می تواند محرک رشد قیمت نمادهای بانکی شود. به عبارت دیگر این گروه هنوز پتانسیل رشد دارد و گزینه مناسبی برای سهامداری است.

🔸 حمله پهبادی روز گذشته به تاسیسات آرامکو که نیمی از تولیدات نفت عریستان را متوقف کرد خبر مهم دیگری است که اثر ان فردا با باز شدن بازارهای جهانی مشخص خواهد شد. بسیاری تحلیلگران بر این عقیده هستند که ذخایر استراتژیک کشورها پاسخگوی حجم کاهش عرضه عربستان نیست و حتی اگر هم باشد، ریسک امنیت تاسیسات نفتی از این پس در قیمت نفت لحاظ خواهد شد و قیمت نفت را افزایش می دهد.

🔸 افزایش قیمت نفت و چشم انداز مثبت توافق احتمالی آمریکا و چین می تواند بر قیمت کامادیتی ها اثر مثبت داشته باشد و توجه بازار را دوباره به نمادهای کامادیتی محور جلب کند.